Artykuły

Warszawa. Projekt BN w 200. rocznicę urodzin Słowackiego

W roku Jubileuszu Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych autorowi Króla Ducha.

INSTALACJA POETYCKA MASKA SŁOWACKIEGO. DEDYKACJE 2009

w arkadach Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich zostaną zaprezentowane utwory ofiarowane Słowackiemu przez współczesnych polskich poetów dedykowane specjalnie z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Zaprezentowane zostaną utwory Jerzego Górzańskiego, Julii Hartwig, Krzysztofa Karaska, Urszuli Kozioł, Jarosława Mikołajewskiego, Tomasza Różyckiego, Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego. Uroczyste odsłonięcie instalacji odbędzie się 15 września 2009 o godz. 14.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5).

WOKÓŁ BALLADYNY - WYSTAWA Z CYKLU "POKAZ SKARBU"

na wystawie w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej zaprezentowane zostaną rękopisy Poety znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym eksponatem będzie rękopis Balladyny na co dzień przechowywany w skarbcu BN. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wyjątkowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego zarówno dziewiętnastowiecznych jak i współczesnych oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie współczesnej Poecie, a także z nieznanymi szerzej zapisami cenzorskimi z XIX wieku. Przedstawione zostaną także opinie o Słowackim i jego utworach ujęte w korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz informacje o mniej znanych dramatach Poety, takich jak Mindowe, Krak, Książe Michał Twerski, czy Dziady. Uroczyste otwarcie wystawy objętej patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się 15 września 2009 o godz. 14.00. Wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności od 16 września do 16 października (od poniedziałku do czwartku czynna w godzinach 10-18.30, od piątku do niedzieli 11-19). Wstęp wolny.

KOLEKCJA JULIUSZ SŁOWACKI W CBN POLONA

od 15 września 2009 udostępnione zostaną w Internecie cyfrowe wersje rękopisów, pierwodruków i dzieł Słowackiego znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Kolekcji umieszczonej w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona (www.polona.pl) towarzyszyć będzie specjalny biogram Poety opracowany przez prof. Jarosława Ławskiego. Dodatkowo na stronie BN dostępny będzie rękopis Balladyny w aplikacji do przeglądania zawartości zbiorów specjalnych Verto.

MASKA SŁOWACKIEGO. WYKŁADY OTWARTE

w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się cykl pięciu wykładów prowadzonych przez wybitnych znawców życia i twórczości Słowackiego.

- 18 września - prof. Alina Kowalczykowa "Poeta? Dramaturg? Słowacki współczesny?"

- 25 września - prof. Jarosław Ławski "Słowacki ironiczny"

- 2 października - dr Urszula Makowska "Rysowałem wiele"

- 9 października - prof. Maria Kalinowska "Grecja Juliusza Słowackiego"

- 16 października - prof. Aleksander Nawarecki "Słowacki i Wenedzi".

Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godz. 18 i są otwarte dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

KONKURS NA LEKCJĘ O SŁOWACKIM

Biblioteka Narodowa ogłosi 15 września konkurs adresowany do nauczycieli i studentów, którego tematem będzie opracowanie scenariusza specjalnej lekcji dla uczniów szkół średnich poświęconej Poecie, wykorzystującej materiały umieszczone w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona a także inspirowanej projektem Maska Słowackiego. Regulamin konkursu zostanie podany na stronie internetowej BN. Partnerem projektu jest Fundacja Nowoczesna Polska.

Ponadto Biblioteka Narodowa wspólnie z "Zeszytami Literackimi" wyda "Portret Słowackiego" Pawła Hertza. Książka ukaże się w drugiej połowie września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji