Artykuły

Wrocław. Premiera "Idioty" w Capitolu w październiku

Spektakl muzyczny według powieści Fiodora Dostojewskiego "Idiota" będzie pierwszą premierą Teatru Muzycznego Capitol w sezonie 2009/2010.

Adaptacji i reżyserii podjął się Wojciech Kościelniak, jeden z najwybitniejszych reżyserów w polskim teatrze muzycznym. Muzykę - na dwa akordeony - napisał świetny kompozytor teatralny, Piotr Dziubek. Razem z drugim akordeonistą, Jackiem Bergiem, akompaniują aktorom, nie schodząc ze sceny przez cały spektakl.

Powieść "Idiota", lub wybrane z niej wątki, była wielokrotnie przekładana na język sceny i filmu tak w Polsce, jak i na świecie. Nigdy jednak dotąd nie realizowano "Idioty" na scenie muzycznej.

W realizacji Kościelniaka XIX-wieczne realia powieści zostaną odrzucone. Reżyser nie proponuje widzom kolejnej adaptacji historycznej, lecz skupia się na ponadczasowych kwestiach, które porusza autor powieści. Wyraziste postaci, zaludniające Rosję Dostojewskiego, w istocie niewiele się różnią od współczesnych nam karierowiczów i oportunistów, nie zmieniły się też pobudki ludzkich działań ani mechanizmy rządzące społeczeństwem.

***

WOJCIECH KOŚCIELNIAK

autor adaptacji i reżyser

Reżyser, pedagog, aktor. Absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Od IV roku studiów występował na scenach teatralnych (Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Polski we Wrocławiu). Od 1995 r. zajmuje się reżyserią muzycznych spektakli teatralnych, koncertów piosenki aktorskiej oraz widowisk telewizyjnych.

W latach 2002-2006 dyrektor Teatru Muzycznego CAPITOL. W roku 2006 dyrektor artystyczny 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wyreżyserował spektakle, które zyskały miano wydarzeń kulturalnych w skali kraju - musical "Hair" oraz trans-operę "Sen Nocy Letniej". Od tamtej pory identyfikuje się z niezależną inicjatywą twórczą PUB 700. Dla twórców, których ścieżki spotkały się Gdyni, PUB 700 oznacza nowe myślenie o teatrze muzycznym, poszukiwanie "trzeciej drogi", próbę wypełnienia luki pomiędzy klasyczną operą czy operetką a typowym broadwayowskim musicalem.

Razem z artystami, którzy wraz z nim przenieśli się z Gdyni do Wrocławia zrealizował widowisko "Kombinat" na podstawie utworów Republiki (Gala 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, 2002), "Operę za trzy grosze" Brechta/Weilla (premiera 2002, nagroda dla najlepszego spektaklu na 2. Festiwalu Teatrów Muzycznych Gdynia 2009), show muzyczny "Gorączka" na podstawie przebojów Elvisa Presleya (na zlecenie TVP z okazji jubileuszu 40-lecia wrocławskiego ośrodka Telewizji Polskiej), "Mandarynki i pomarańcze" - poezję Juliana Tuwima z muzyką Leszka Możdżera (Gala 24.Przeglądu Piosenki Aktorskiej, 2003) - dzięki transmisjom telewizyjnym znane nie tylko publiczności wrocławskiej, "West Side Story" Bernsteina (premiera 25. PPA, 2004) oraz "Galerię" - piosenki Jacka Kaczmarskiego (wydarzenie 25. PPA) i "Scat, czyli od pucybuta do milionera" z muzyką Leszka Możdżera (prapremiera 2005) - pierwszy na świcie musical bez słów. Wyreżyserował musical o św. Franciszku - "Francesco" - w Teatrze Muzycznym w Gdyni (2007), "Ferdydurke" w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (2008). Wymyślił i zrealizował Koncert Galowy 30. Jubileuszowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, zatytułowany "Gra szklanych paciorków".

Najnowszą jego reżyserią w Teatrze Muzycznym CAPITOL jest Idiota wg powieści Fiodora Dostojewskiego (2009).

PIOTR DZIUBEK

kompozytor i kierownik muzyczny

Wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, jest także absolwentem tej uczelni - ukończył klasę akordeonu z wyróżnieniem.

Laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych: Kraków (1990), Klingenthal, Niemcy (1991), Castelfidardo, Włochy (1992), Katowice (1993), Sankt Petersburg, Rosja (1994).

Kompozytor muzyki do wielu spektakli, za najważniejszą uważa pracę nad "Francesco" (Teatr Muzyczny w Gdyni), "Balladyną", "...np. Majakowskim" (Wrocławski Teatr Współczesny) oraz "Ferdydurke" (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu). Kierownik muzyczny przestawień, m.in. "Opery za trzy grosze", i "Idioty" (Teatr Muzyczny CAPITOL), "Akropolis" (Wrocławski Teatr Współczesny).

Od wielu lat związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej jako autor aranżacji i kompozytor oraz muzyk. Współtworzył m.in. "Mandarynki i pomarańcze", "Galerię", koncert piosenek Marka Grechuty "Steruj krwią swoją do oceanu spokoju", "Wiatry z mózgu", "Grę szklanych paciorków".

W 2001 wydal autorską płytę akordeonową "Tchnę". Współpracował przy nagraniach płyt m.in. z Justyną Steczkowską ("Alkimia"), Arturem Lesickim ("Acoustic Harmony"), a także Katarzyną Groniec (był kompozytorem, aranżerem i producentem "Emigrantki", "Przypadków" i "Na żywo"). Niebawem ukaże się "Wojna i pokój", płyta, na której polscy artyści śpiewają protest-songi w jego aranżacjach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji