Koniec kulturalnej posuchy
Po ubogich w wydarzenia artystyczne wakacjach kieleckie instytucje kultury przygotowują się do jesiennej ofensywy. I choć kielecki kalendarz nawet w połowie nie zapełni się tak jak krakowski czy warszawski, to na nudę raczej narzekać nie powinniśmy.
Od mocnego uderzenia rozpoczyna sezon Teatr im. Stefana Żeromskiego. W październiku kielecka scena zaprasza na dwie premiery. Na początku miesiąca zobaczymy "Samotność pól bawełnianych" francuskiego dramaturga Bernarda Marie Koltesa, autora rzadko wystawianego w Polsce. Sztukę przedstawi, po raz pierwszy pracujący w Kielcach, Radosław Rychcik. Z kolei pod koniec miesiąca kielecka publiczność zobaczy "Rosyjską ruletkę" w reżyserii Dariusza Starczewskiego współpracującego z teatralno-kabaretowo-muzyczną Grupą Rafała Kmity. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku znana już kielczanom reżyserka Julia Wernio przypomni historię "Romea i Julii". Oby nie była to tylko propozycja dla szkół.
W tym sezonie na kieleckiej scenie zadebiutują: Łukasz Pruchniewicz i Zuzanna Wierzbińska, absolwenci łódzkiej "Filmówki" współpracujący z Teatrem Nowym w Łodzi. Zuzanna Wierzbińska znana jest też telewidzom z roli Anki w "Plebanii". Do teatralnego zespołu dołączy również Adam Molak, który ukończył Szkołę Teatralną przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Dopieszczeni tej jesieni powinni się czuć miłośnicy baletu. Pod koniec września na deskach KCK Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana zaprezentuje "Oniegina". Spektakl zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce.
Wrzesień w KCK zakończy się jazzowo. Pod koniec miesiąca "Targi Kielce Jazz Festiwal - Memorial to Miles" zgromadzi najlepszych polskich jazzmanów, a wydarzeniem imprezy będzie koncert kubańskiego pianisty i kompozytora Omara Sosy. A jeśli komuś będzie jazzu mało, to w listopadzie może liczyć na tradycyjne już Zaduszki Jazzowe w Domu Środowisk Twórczych, podczas których wystąpi znany w latach 80. i niedawno reaktywowany zespół String Connection z Krzesimirem Dębskim.
Na fali ostatnich sukcesów, m.in. w Opolu, w duecie z Krzysztofem Krawczykiem na początku października na scenie KCK wystąpi Andrzej Piaseczny. Kielecki koncert zapoczątkuje wspólną trasę muzyków.
Jesień to też stałe punkty kieleckiego programu kulturalnego, czyli Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych "Nurt" oraz kolejna już edycja Off Fashion, którego gwiazdą będzie Kora. Podczas Nurtu z widzami spotka się m.in. Jerzy Stuhr, a nowością przeglądu będzie nocny maraton filmowy z najbardziej szokującymi dokumentami. Mimo że tegoroczny Nurt to impreza jubileuszowa, organizatorzy nie odważyli się na zmianę jej formuły. Sprawa nie jest łatwa, ale prezentowanie filmów konkursowych rano, kiedy w przeglądzie mogą, a częściej muszą (wyjścia do KCK-u organizowane są w czasie lekcji) uczestniczyć jedynie uczniowie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Z propozycji Nurtu częściej korzystają nie ci, którzy naprawdę chcą, a przypadkowe osoby. Po piętnastu latach formuła przeglądu aż się prosi o odświeżenie. Szereg wystaw przygotowuje Muzeum Narodowe w Kielcach. Pod koniec września zobaczymy "Historię i Polonię", na którą złoży się ponad 400 dzieł z 18 miast Polski i zbiorów ponad 40 muzeów, bibliotek i osób prywatnych ilustrujących dzieje Polski od XVI po XXI wiek. Październik to wystawa poświęcona Żydom otwockim oraz historii krzemienia.
Na koniec coś do śmiechu. Na początku grudnia w DŚT odbędzie się Przegląd Piosenki Kąśliwej, której gospodarzem będzie Artur Andrus. Wystąpią Krzysztof Daukszewicz, Trzeci Oddech Kaczuchy czy Grzesiek Halama.
Na zdjęciu: Teatr im. Żeromskiego