Artykuły

Kraków. Wrześniowe premiery

Teatr wraca "na salony" - nowy sezon rusza pełną parą. Bagatela zaczyna premierą "Woyzecka" - najsłynniejszego dramatu niemieckiego rewolucjonisty, pisarza i przyrodnika Karla Georga Büchnera, w "Słowackim" Andrzej Seweryn kontra Szekspirowskie postacie, a w Grotesce poetycka wizja życia Marca Chagalla

"Woyzeck" - niedokończony utwór Büchnera (1813-1837), łączący w sobie elementy romantyzmu, naturalizmu i ekspresjonizmu - został wydany dopiero w 1879 roku, 42 lata po śmierci pisarza. Do dziś doczekał się nie tylko licznych inscenizacji teatralnych (w Polsce m.in. Swinarskiego, Bradeckiego, Hanuszkiewicza, Zioły), ale także adaptacji operowych i filmowych (głośna ekranizacja Wernera Herzoga z Klausem Kinskim). Sztuka jest oparta na autentycznej historii morderstwa popełnionego w Lipsku przez ubogiego żołnierza Johanna Christiana Woyzecka. Przedstawia tragedię prostego człowieka, zagubionego w nieprzyjaznym świecie i głęboko skrzywdzonego przez najbliższą mu osobę, pokazuje odwieczny konflikt między naturą a kulturą, pyta o granice moralności. Wokół zbrodni rozgorzał spór na temat poczytalności mordercy i jego faktycznej odpowiedzialności za czyn. Dramat Büchnera - protest przeciwko karze śmierci - stanowi obronę bohatera. Woyzeck, którego w Bagateli gra gościnnie występujący Grzegorz Mielczarek, to fascynująca rozprawa o naturze zła jak i historia wielkiej miłości.

Premierą "Woyzecka" w reżyserii Andrzeja Domalika Teatr Bagatela rozpoczyna obchody swojego 90-lecia, których punktem kulminacyjnym będzie dzień 25 października. To właśnie 25 października 1919 roku premierą "Kobiety bez skazy" Gabrieli Zapolskiej, nowa krakowska scena rozpoczęła swoją działalność. W tym samym dniu, 90 lat później, Bagatela zaprasza na specjalną galę premierową "Woyzecka" (Duża Scena - Karmelicka 6).

26 września w Teatrze im. J. Słowackiego premiera niezwykłego spektaklu jednego aktora. Andrzej Seweryn w Wyobraźcie sobie... (reż. Jerzy Klesyk) według tekstów Williama Szekspira przywoła nieśmiertelnych bohaterów - na scenie pojawi się Makbet, Ryszard III, Hamlet, Otello, Henryk V, Książę Jan, Falstaff, Tymon, Pyram, Jakub i wielu innych - w interpretacji wielkiego aktora, który jak kameleon nie tylko wcieli się w rolę każdego z nich, ale także opowie o ludzkich namiętnościach - miłości, zdradzie, zazdrości, nienawiści, szaleństwie, radości... Scenografię i kostiumy stworzyła Magdalena Maciejewska, muzykę zaś kompozytor Antoni Łazarkiewicz.

Na scenie Teatru Groteska "Hommage Chagall", sztuka inspirowana życiem i twórczością słynnego malarza. Inspiracją opowieści o potędze miłości, spełnieniu i harmonii była miłość artysty do ukochanej Belli. Tłem dla opowieści będą najważniejsze wydarzenia historyczne XX wieku. W inscenizacji Adolfa Weltschka, budowanej kolorem, ruchem, muzyką, w której język malarstwa przekłada się na formę teatralną, na scenie ożyją obrazy artysty: postacie pozbawione ciężaru, kubistyczne formy, soczyste kolory, realizm magiczny. "Historią Chagalla i Belli chcę opowiedzieć o miłości konkretnej - ludzi z krwi i kości. O miłości, która nabiera wymiaru metafizycznego. Staje się miłością Adama i Ewy - Kobiety i Mężczyzny. Jest częścią kosmicznego porządku. Chcę, wbrew wszechobecnym utyskiwaniom i teoriom na temat niemożności spotkania i budowania więzów w naszych ludzkich kontaktach, opowiedzieć o tej szczególnej, silniejszej niż śmierć jedności kobiety i mężczyzny. Chcę za Chagallem przypomnieć mitologię miłości" - mówi reżyser spektaklu Adolf Weltschek.

Podczas Podgórskiej Jesieni Kulturalnej trzy wieczory zostaną poświęcone sztuce monodramu. 18 września Wojciech Michno z Teatru M.I.S.T. zabierze nas w sceniczną podróż w świat Bohumila Hrabala i Wieniedikta Jerofiejewa. "Święto przebiśniegu" i "Moskwa-Pietuszki" - tragikomiczna atmosfera, absurd, groteska i ironia. Jako drugi tego wieczoru zostanie pokazany spektakl Teatru Barakha "Cin" o przedziwnej kobiecie zamkniętej we własnej imaginacji. W inscenizacji Anny Nowickiej wystąpi Monika Kufel. Kolejnego dnia scena Solvayu gościć będzie Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa. Zobaczymy najpopularniejszą sztukę według prozy Sergiusza Piaseckiego, satyrę na polską rzeczywistość Kresów Wschodnich - "Zapiski oficera Armii Czerwonej" w reżyserii Sławomira Gaudyna. W roli lejtnanta Zubowa wystąpi Przemysław Sejmicki. Jako ostatni (20 września), tylko dla widzów dorosłych, zostanie pokazany "Mój dekalog czyli 10 wariacji na temat wariacji" Teatru M.I.S.T. na podstawie monodramu Mirosława Koniecznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji