Artykuły

Poznań. "Bobok" i "Cadillac" wyruszają w objazd

Teatr Polski i Teatr Usta Usta Republika z Poznania znalazły się w finałowej osiemnastce teatrów, które otrzymały dotację na prezentację swoich przedstawień w ramach projektu "Teatr Polska".

Projekt "Teatr Polska" nawiązuje do tradycji Reduty Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, która każdego roku w okresie międzywojennym organizowała tournee po całym kraju, docierając zwłaszcza tam, gdzie nie było teatru instytucjonalnego. Projekt zorganizował i współfinansuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr Polski pokazywać będzie "Boboka" [na zdjęciu] w reżyserii Grigorija Lifanowa, natomiast Teatr Usta Usta Republika - "Cadillaca", autorski spektakl Wojciecha Wińskiego.

"Bobok" powstał w oparciu o opowiadania fantastyczne Fiodora Dostojewskiego i w niczym nie przypomina wielkiej prozy tego pisarza. Przed premierą Łukasz Chrzuszcz powiedział: "Reżyser mawia, że Dostojewskiego powinno się grać lekko i zwiewnie, tymczasem polscy aktorzy są jak krowy: nic, tylko nostalgia i łzy". Aktor przejął się mocną sugestią reżysera i stworzył w tym przedstawieniu kreację. W "Boboku" partnerują mu: Sebastian Cybulski i Jakub Papuga.

Teatr Polski pokaże "Boboka" w Krotoszynie, Jarocinie, Gostyniu, Nowym Tomyślu i Bydgoszczy.

"Cadillac" miał swoją premierę siedem lat temu, ale nie stracił nic na aktualności. Opowiada o uwiedzeniu ludzi przez media: teleturnieje, talk show, reality show.... Po prezentacji "Cadillaca" na Festiwalu Malta w 2006 roku recenzent "Głosu Wielkopolskiego" napisał: "W spektaklu w szczególny sposób pokazana zostaje bezwzględność mediów, ich pęd do kreowania sensacji itworzenia nierealnego obrazu rzeczywistości. Naocznieprzekonujemysię,jak łatwo można manipulować ludźmi i wprowadzić ich wbłędne koło, beż żadnej możliwości wyjścia".

Teatr Usta Usta Republika wraz z zespołem Snowman zaprezentuje "Cadillaca" w Jarocinie, Obornikach, Głogowie, Międzychodzie i Swarzędzu.

Dobrze się stało, że komisja konkursowa "Teatr Polska" rekomendowała z Poznania dwa różne typy teatru. "Bobok" grany jest w przestrzeni zamkniętej, "Cadillac" w plenerze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji