Artykuły

Warszawa. Projekt "Słowacki-dedykacja"

Muzyczne spotkanie inspirowane twórczością Słowackiego to jedna z propozycji dużego projektu. Teatralnego, muzycznego, literackiego, plastycznego i akademickiego, nazwanego "Słowacki-dedykacja". Będzie on realizowany w różnych miejscach Warszawy 15 i 16 października.

Profesor Bladaczka z "Ferdydurke" nie zostawił nam wyboru. Drugiego z romantyków postawił na postumencie. I tyle. Z koturnu spróbują ściągnąć poetę licealiści. A pewien filmowiec pokaże współczesną "Balladynę" w kinie.

Urodził się 4 września 1809 roku. W piątek miną równo dwa wieki od tamtego wydarzenia. A mimo to niezbyt wiele mówi się o autorze "Kordiana".

W Warszawskim Muzeum Literatury usłyszeliśmy: - W połowie listopada otwieramy wystawę poświęconą Słowackiemu. Miesiąc wcześniej zapraszamy na koncert.

Muzyczne spotkanie inspirowane twórczością Słowackiego to jedna z propozycji dużego projektu. Teatralnego, muzycznego, literackiego, plastycznego i akademickiego, nazwanego "Słowacki-dedykacja". Będzie on realizowany w różnych miejscach Warszawy 15 i 16 października.

Spotkanie pod "Julkiem"

Inicjatorem październikowej akcji jest urząd miasta, który dał też patronackie błogosławieństwo innej inicjatywie. Oddolnej, młodzieńczej i w sporej części pozostającej niespodzianką dla warszawiaków, którzy w dniu urodzin poety znajdą się na pl. Bankowym.

- Nasz wieszcz zapewne byłby mile zaskoczony, gdyby zobaczył, co przygotowali uczniowie XXVII LO im. Tadeusza Czackiego - mówią przedstawiciele szkoły.

W piątek o godz. 9 zapraszają przed pomnik poety - w tym dniu wyjątkowo przystrojony. Odbędzie się tam happening z udziałem kilkuset młodych ludzi, uczniów warszawskich szkół średnich. Potem zacznie się gra terenowa.

- Szukając 18 punktów, będzie można się dowiedzieć np., gdzie Słowacki mieszkał albo jaką trasą, w kondukcie żałobnym, żegnali go warszawiacy - mówi Marta Osowiecka, uczennica "Czackiego".

Otwarte dla warszawiaków rocznicowe obchody w LO im. Czackiego trwać będą dwa dni. W piątek o godz. 13 rozpocznie się koncert instrumentalny. W sobotę od 10.15 we współczesnych aranżacjach uczniowie zaprezentują pieśni romantyczne i utwory Słowackiego. A o godz. 16 inscenizację "Uczty grudniowej" Marka Millera.

Omnibus do przeszłości

Urodzinowy prezent przygotowali poecie także stołeczni artyści. Od godz. 15 zaproponują warszawiakom przejażdżkę poetyckim omnibusem.

Start w miejscu pierwszego miejsca zamieszkania poety - na ul. Elektoralnej róg Jana Pawła II, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica. Historyczny pojazd ruszy przy dźwiękach muzyki Chopina, którego utwory poeta często wykonywał. W drodze przez al. Solidarności, ul Miodową, przez pl. Zamkowy do ratusza (miejsca zatrudnienia Słowackiego) uczestnicy przejażdżki będą mogli wysłuchać wierszy poety w interpretacjach m.in. Marii Gładkowskiej. Na trasie przejazdu rozdawane będą broszury w formie "kołnierza Słowackiego."

Zbrodnia i promocja

4 września trafi do kin "Balladyna", którą reżyser i producent Dariusz Zawiślak ogrywa medialnie już od kilku miesięcy. Film zapowiada jako "thriller dla cybernastolatków" i promuje w sieci (bohaterka ma profil na Facebooku). Tu pojawiła się zapowiedź komiksu, znaczka i gry planszowej, w której uwspółcześniona Balladyna, zdążająca do celu dosłownie po trupach bryluje w świecie nowojorskiej finansjery. Podwójną rolę Balladyny i jej siostry Aliny gra znana z "Rezerwatu" Sonia Bohosiewicz. Medialnym wabikiem w obsadzie jest Faye Dunaway.

Obrotny producent zadbał, by film mogli obejrzeć podróżni lecący z Warszawy do Nowego Jorku. Postarał się też o wersję migową. W swojej kampanii promocyjnej nie wspomina jednak o jednym. Czy, sądząc po jego filmie, "Słowacki wielkim poetą był...".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji