Artykuły

Kraków. "Tryptyk Stanisławowy..." na Wawelu

4 i 5 września o godz. 19.30 w Królewskiej Katedrze na Wawelu odbędzie się spektakl inaugurujący Festiwal Dramaty Narodów -Słowacki 2009: "Tryptyk Stanisławowy. Słowacki - Wyspiański - Wojtyła" w reż. Tadeusza Malaka.

Spektakl "Tryptyk Stanisławowy" oparty jest na tekstach przywołujących jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii państwa polskiego i historii Kościoła - spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem. Wybór z bogatego dziedzictwa literackiego trzech autorów: Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Wojtyły jest nieprzypadkowy. Pokazuje niebywale interesującą ideowo-artystyczną dyskusję, której bohaterami są nie tylko Bolesław Śmiały i biskup Stanisław, ale i koncepcje historii państwa polskiego i Kościoła. U podstaw tej wielkiej dyskusji jest Rapsod V z mistycznego poematu romantycznego Król -Duch Słowackiego, z portretem potężnego, władczego i okrutnego zarazem Bolesława, który w ujęciu poety jest kolejnym wcieleniem Króla-Ducha w dziejach narodu. Słowacki nie ukończył Rapsodu V, jego wizja urywa się w momencie wskrzeszenia z grobu przez biskupa Stanisława rycerza Piotra (Piotrowina).Temat podjęty przez Słowackiego kontynuuje Wyspiański nie tylko w witrażu z wizją św. Stanisława, ale przede wszystkim w rapsodach: Bolesław Śmiały i Święty Stanisław i w dramatach Bolesław Śmiały i Skałka. Z dziedzictwa Słowackiego i Wyspiańskiego wyrasta Stanisław Karola Wojtyły, poemat kapłana, poety, interpretującego w słynnej konspiracyjnej premierze Teatru Rapsodycznego Króla-Ducha Słowackiego (1 XI 1941 r.) fragmenty Rapsodu V, poświęcone konfliktowi Bolesława z biskupem Stanisławem. Spektakl Tryptyk Stanisławowy, rozgrywający się w niepowtarzalnej scenerii Katedry Wawelskiej, ma przywołać ten dramatyczny fragment naszej historii.

***

Tryptyk Stanisławowy. Słowacki - Wyspiański - Wojtyła

scenariusz: Tadeusz Malak, Jacek Popiel

reżyseria: Tadeusz Malak

inscenizacja: Tadeusz Malak, Bogusław Nowak

światła: Piotr Pawlik

kostiumy: Marek Braun

występują:

Dorota Segda, Aleksander Fabisiak, Krzysztof Jędrysek, Tadeusz Malak, Grzegorz Mielczarek, Jacek Romanowski, Jerzy Trela, Tadeusz Szybowski oraz Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego

muzyka: Jacek Ostaszewski, pieśni o Św. Stanisławie

**

Sprzedaż biletów:

Punkt Informacji Miejskiej

Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2

tel. 012 616 18 86

Punkt Informacji Miejskiej

ul. św. Jana 2

tel. 012 421 77 87

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji