Artykuły

Przecieki pod kontrolą

To, co dzieje się z fundamentami gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej to zwykła, zdarzająca się na tego rodzaju budowach usterka. Sukcesywnie pracujemy nad jej usunięciem - zapewnia urząd marszałkowski. - To normalna usterka budowlana. Jest ona usuwana sukcesywnie - informuje dyrektor biura inwestycji urzędu marszałkowskiego Lech Wasilewski.

- Rzeczywiście, wykonawca zmienił po uzgodnieniu z nami pierwotny projekt fundamentów. Ale profesor Budzyński na taką zmianę się zgodził, jego zgoda była zresztą warunkiem naszej zgody - mówi dyrektor biura inwestycji urzędu marszałkowskiego Lech Wasilewski. Przyznaje, że teraz fundamenty opery nie są szczelne, ale uważa, że to ani sensacja, ani wielki problem.

- To normalna usterka budowlana. Jest ona usuwana sukcesywnie - informuje dyrektor, wyjaśniając, że nie do wszystkich nieszczelnych miejsc można było dotrzeć od razu. Miejsca podejrzane o przecieki są rozkuwane, a wykonawca jest w trakcie opracowywania technologii ich uszczelnienia. Dyrektor dodaje też, że firma Warbud nie wypiera się swojego błędu i bierze za niego pełną odpowiedzialność. Usuwanie nieszczelności nie powoduje dodatkowych kosztów, odbywa się w ramach napraw gwarancyjnych.

- By mieć pewność co do jej skuteczności, zaproponowaną przez wykonawcę technologię uszczelnienia wycieków skonsultujemy z niezależnymi specjalistami - zapewnia dyrektor Wasilewski, powtarzając, że nikt tej sprawy nie lekceważy ani nie odpuszcza. Obiecuje, że za kilka tygodni będzie można zaprezentować efekty prac uszczelniających.

Powstający przy ulicy Kalinowskiego w Białymstoku gmach ma być gotowy na przełomie 2011 i 2012 roku. Gdy w 2006 roku zaczynano jego budowę, miał kosztować 70 milionów złotych. Obecnie pełny kosztorys przedsięwzięcia opiewa na kwotę trzykrotnie większą. Połowa środków pochodzi z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, reszta to głównie różnego rodzaju dotacje z budżetu państwa i w niewielkiej części - województwa.

Monumentalny, wkomponowany w zbocze wzgórza św. Magdaleny gmach pomieści m.in. wielofunkcyjną salę na mniej więcej 1000 miejsc, mniejszą salę kameralną i kilka sal prób. Częścią kompleksu jest też odkryty amfiteatr na kilkaset miejsc. Na kilku poziomach zewnętrznych tarasów zaplanowano ogrody. Pnącymi roślinami ma być osłonięta również główna bryła opery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji