Artykuły

Łódź. Syn Dejmka: nazwisko ojca nie dla Nowego

W związku z wydarzeniami w Teatrze Nowym i decyzji o usunięciu ze stanowiska dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy, Piotr Dejmek, syn legendarnego reżysera Kazimierza Dejmka, napisał list otwarty do prezydenta Łodzi.

"Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam się do Pana ze stanowczym życzeniem wykreślenia nazwiska mego Ojca Kazimierza Dejmka z nazwy Teatru Nowego w Łodzi. Obserwuję losy tej bliskiej mi emocjonalnie Sceny z oddali, z uwagi na mój stan zdrowia. Zresztą dyrekcja Teatru nie uznała za stosowne zapraszać mnie na premiery, choćby "Brygady Szlifierza Karhana". I niezależnie od tego, co myślę o p. Brzozie, z którym miałem do czynienia jeden jedyny raz w życiu (był to nieprzyjemny kontakt zawodowy), fakt, że już po roku jego artystycznego dyrektorowania, coś dobrego w Nowym zaczęło się dziać, jest wystarczającym powodem, by prosić go o to, by zechciał ten teatr prowadzić dalej, a nie wyrzucać w atmosferze prowincjonalnego skandalu.

Decyzja Pana Prezydenta jest smutnym dowodem Pańskiej, Pańskich urzędników i Pańskich doradców niekompetencji w kwestiach związanych z prowadzeniem teatru. Bo nie wierzę, że odwołanie p. Brzozy jest wynikiem walki o jakieś stołeczki dla jakiś "swoich".

Zresztą, cóż to ma za znaczenie jak mawiał mój Ojciec. Po raz kolejny (po kompromitującym epizodzie dyrekcji Grzegorza Królikiewicza) szarga Pan zawodowy dorobek Kazimierza Dejmka, stąd stanowcza prośba wyrażona w pierwszym zdaniu mego listu.

Być może w przyszłości będzie sens przywrócenia patronatu Kazimierza Dejmka nad Teatrem Nowym w Łodzi.

Z poważaniem

Piotr Dejmek

PS. Jak Pan Prezydent wie, przed kilkoma tygodniami ubiegałem się o spotkanie z Nim, by spokojnie i merytorycznie wyjaśnić, że pozbywanie się dyrektora artystycznego po jednym, na dodatek obiecującym sezonie jego pracy w teatrze jest postępowaniem na wskroś amatorskim. A amatorszczyzny w teatrze Dejmek nie tolerował. Nie zechciał Pan rozmawiać ze mną, uznałem więc, że list otwarty będzie najbardziej efektywną formą komunikacji z Panem Prezydentem".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji