Artykuły

Kraków. Przygotowania do Kongresu Kultury Polskiej

Jak się miewa kultura polska? We wrześniu w Krakowie zastanawiać się nad tym będą najtęższe głowy. Już teraz w internecie można się zapoznać ze specjalnie przygotowanymi raportami o jej stanie.

Organizatorzy Kongresu Kultury Polskiej zamierzają postawić sobie i zaproszonym gościom szereg pytań: Co przyniosły transformacja ustrojowa oraz przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej? Jakie zmiany zaszły w sposobie zarządzania kulturą na przestrzeni dwóch ostatnich dekad? W jakim kierunku powinna zmierzać polityka kulturalna państwa? Jakie wyzwania stoją przed nią we współczesnym, globalizującym się świecie?

W znalezieniu odpowiedzi mają pomóc raporty o stanie kultury, które już teraz systematycznie publikowane są w specjalnie w tym celu utworzonym portalu internetowym (www.kongreskultury.pl). Raport o książce obejmuje takie zagadnienia jak czytelnictwo, sprzedaż polskich praw autorskich za granicę, problemy z podatkiem VAT na książki, wydawnictwa i księgarnie, a także szara strefa przemysłu wydawniczego książki. Autorzy (a jest ich aż siedmioro) nie tylko podsumowują to, co jest, ale też zastanawiają się, co będzie. Wśród ich rozważań znalazła się chociażby refleksja nad prawdopodobnym zdominowaniem rynku przez książki elektroniczne. "Na świecie książka przeżywa obecnie rewolucję technologiczną ( ). Jest to zmiana porównywalna z rewolucją Gutenberga" - zauważają.

Przygotowany przez Dorotę Folgę-Januszewską raport o muzeach oprócz szczegółowego zestawienia ich zmieniającej się sytuacji po 1989 roku zawiera też szereg rekomendacji dla podobnych placówek na najbliższe lata, w tym projekt wdrożenia koniecznych ustaw o zabezpieczeniu przed konfiskatą, o gwarancjach państwowych dla uprawnionych instytucji kultury, o badaniu i publikacji proweniencji dzieł zgromadzonych w muzeach publicznych, o dostępie do zbiorów narodowych. Z kolei raport o tańcu współczesnym obejmuje m.in. analizę dynamiczną zmian w tej dziedzinie w okresie ostatnich 20 lat oraz diagnozę stanu obecnego. "Mimo że istnieje dziś w Polsce kilka interesujących i obiecujących zespołów, wciąż brakuje nam systemu edukacyjnego z zakresu sztuki tańca współczesnego oraz innych pokrewnych i uzupełniających dyscyplin" - twierdzą autorki Jadwiga Majewska i Joanna Szymajda.

W portalu można już przeczytać także raporty m.in. o wzornictwie, o rynku dzieł sztuki, o systemie ochrony dziedzictwa kulturowego, o teatrze, o kinematografii, o szkolnictwie artystycznym i o mediach audiowizualnych.

Podczas kongresu (w dniach 23-25 września) portal ma również umożliwić wszystkim zainteresowanym śledzenie obrad - już teraz można się zapoznać z opublikowanym w internecie szczegółowym programem imprezy. Dyskusje toczące się w każdej z sal Auditorium Maximum i Biblioteki Jagiellońskiej będą transmitowane na żywo. W wydarzeniu weźmie udział potężne grono artystów i ekspertów. W działającej już od jesieni minionego roku radzie programowej pod przewodnictwem Piotra Sztompki zasiadają Stanisław Bereś, kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, Zina Jarmoszuk, Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, Krzysztof Warlikowski, Andrzej Rottermud, Andrzej Wajda, Antoni Wit i Edmund Wnuk-Lipiński.

Będzie to już szósty Kongres Kultury Polskiej w historii. Organizatorzy uznali bowiem za pierwszy Zjazd Grunwaldzki z 1910 roku. Pozostałe odbywały się w latach: 1936, 1966, 1981 i 2000.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji