Artykuły

Warszawa. Powstanie Warszawskie wg Bielunasa i Pospieszalskiego

Telewizyjna "Dwójka" pokaże w sobotę o godz. 17.55 warszawski koncert z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jego autorami są dwaj częstochowianie: Jerzy Bielunas oraz Mateusz Pospieszalski, który właśnie wydał autorską płytę "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego".

Wszystko zaczęło się kilka lat temu. W 59. rocznicę na placu Zamkowym odbył się koncert, także reżyserowany przez Bielunasa (absolwenta IV LO im. Sienkiewicza). Składał się z autentycznych utworów powstańczych. Reżyser poprosił wtedy Pospieszalskiego o napisanie muzyki do fragmentu wyjątkowego przekazu literackiego, jakim jest "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Pospieszalski przyznał wtedy, że dzieło zrobiło na nim wyjątkowe wrażenie i na nowo otworzyło mu oczy na dramat Powstania.

Po kilku latach Bielunas uzyskał od rodziny poety zgodę na sceniczne wykorzystanie fragmentów "Pamiętnika...". Spektakl zrealizował ze studentami wrocławskiej szkoły teatralnej. Premiera w styczniu tego roku była sukcesem, a o wkładzie Mateusza Pospieszalskiego pisano: "Muzyczne obrazy zawierające opis tragedii Warszawy, poprzez nowoczesną szatę dźwiękową, nabierają uniwersalnego znaczenia - stają się opowieścią o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, o okrucieństwie współczesnej historii i cierpieniu niewinnych ludzi. Poszczególne części utworu układają się w ponadczasową opowieść o nienawiści, wojnie i przemocy, o agresji, aktach terroru, o lęku i zastraszeniu".

Już wtedy częstochowianin komponował z myślą o autorskiej płycie, która właśnie trafia do sklepów. Muzyka układa się w ilustrację zdarzeń powstańczej Warszawy opisanych przez Białoszewskiego. Doskonale oddaje nastrój poszczególnych obrazów. Słyszymy w niej odgłosy wojny, ale i miasta: powstańczych piosenek, szlagierów granych z gramofonu na barykadach, pieśni religijnych, a nawet muzyki Chopina.

Płyta została wydana przez Polskie Radio. Zawiera 12 utworów. W jej powstaniu brali udział kolejni częstochowianie. Obok Mateusza klan Pospieszalskich reprezentowali: brat Marcin i syn Łukasz. Jest jeszcze muzyk Dariusz Bafeltowski, a szatę graficzną płyty przygotowała Dorota Jabłońska (Jasna Chmura).

Jeszcze słowo o Mateuszu Pospieszalskim. Jest głównym wokalistą na swojej płycie. Po raz pierwszy pozwala się poznać w tej roli w takim wymiarze. Ale niedoskonały głos i nieprecyzyjny warsztat tworzą jakość jakby stworzoną dla tej płyty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji