Artykuły

Świat samotnych kobiet

Na scenie szczecińskiego Teatru Krypta odbył się w piątek premierowy pokaz "Prezydentek" Wernera Schwaba w reżyserii Tomasza Mana. I dobrze się stało, że właśnie niewielka przestrzeń została wybrana do inscenizacji tego dramatu. Dzięki oszczędnej, ale funkcjonalnej scenografii (autorstwa Magdaleny Gajewskiej) oraz rezygnacji z tradycyjnego odgraniczenia sceny i widowni, zebrana publiczność ma szansę bez zbędnego dystansu obserwować to, co dzieje się na scenie. A dzieje się niewiele. Nie ruch i akcja są tu jednak najważniejsze, ale słowo.

"Prezydentki" to trzy kobiety opuszczone przez mężczyzn i dzieci. Skazane na własne towarzystwo, kreują wspólnie inną, lepszą rzeczywistość, w której pragną żyć. Jest to jednak świat stworzony wyłącznie w ich głowach. Erna, Maryjka i Greta zdają sobie bowiem sprawę, że tak naprawdę pozostają bez szans na poprawę swojej sytuacji.

Dobrze się stało, że reżyser tego przedstawienia powierzył role trzem doświadczonym aktorkom. Każda z nich doskonale poradziła sobie z niełatwym tekstem Schwaba. Najbardziej przekonująco zagrała Beata Zygarlicka, która wcieliła się w postać Grety. Ciekawą kreację, oszczędnej i zapobiegliwej gospodyni, stworzyła też Anna Januszewska (Erna). Na tle doświadczonych aktorek równie dobrze wypadła Joanna Matuszak, z powodzeniem kreując pobożną Maryjkę.

Tomasz Man zrezygnował w przypadku "Prezydentek" ze scenicznych ozdobników i fajerwerków. Z prostotą oddał to co najważniejsze w sztuce Schwaba. Główną siłą dramatów Austriaka jest niezwykły język, będący swoistą mieszanką wulgarności, trywialności i poezji. Tak dzieje się też tutaj - "Prezydentki" są jeszcze jednym przykładem dramatów fekalicznych Schwaba. Owa fekalna rzeczywistość w zderzeniu z religijnością Maryjki może początkowo powodować zakłopotanie widzów. Publiczność jednak szybko poradziła sobie z pokonaniem językowej bariery dramatu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji