Artykuły

Warmia-Mazury. Spotkania z Teatrem... na Wodzie

Muzyczne przedstawienie zatytułowane "A my ...róbmy swoje" z piosenkami Wojciecha Młynarskiego w reżyserii znanego i cenionego Andrzeja Ozgi, to wiodący spektakl tegorocznych, IV Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie.

W sierpniu oprócz tego przedstawienia w ramach spotkań - aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zaprezentują też między innymi "Świętoszka" [na zdjęciu] oraz spektakl pt. "A-na-wa-s spłyną obłoki" z piosenkami Marka Grechuty.

Sztuki teatralne i pokazy ratownictwa

Przypomnijmy, iż Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie to inicjatywa elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka. Swoje spektakle elbląscy aktorzy prezentują w różnych miejscowościach nad mazurskimi jeziorami. Letnia Scena usytuowana jest na statku Dźwina, a przedstawienia poprzedzane są pokazami sprzętu oraz sprawności w wykonaniu Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Elbląskiego WOPR.

- Wakacyjne spotkania z teatrem skierowane są do widzów z naszego regionu, którym pragniemy przybliżyć sztukę teatralną, ale także do turystów rodzimych i zagranicznych - mówią organizatorzy całego przedsięwzięcia. - Wstęp na wszystkie prezentacje jest bezpłatny.

W tym roku spektaklem wiodącym jest muzyczne przedstawienie "A my ...róbmy swoje". Dzisiaj spektakl ten pokazany zostanie w Giżycku, jutro w Węgorzewie, w niedzielę w Sztynorcie, w poniedziałek w Mikołajkach, we wtorek ponownie w Giżycku, a w środę w Kietlicach. Wszystkie przedstawienia rozpoczynają się o godz. 20.

Uniwersalne teksty w kabaretowej stylistyce

Ciągle aktualne teksty Wojciecha Młynarskiego, zaskakujące puenty literackie, nowoczesne aranżacje muzyczne, intrygujący ruch sceniczny, dobrze przygotowana i wyśpiewana piosenka aktorska - to tylko niektóre atuty przedstawienia "A my ...róbmy swoje". Piosenki Wojciecha Młynarskiego zawsze były obywatelskie, zajmowały jakieś stanowisko wobec otaczającej nas rzeczywistości, punktowalyją, komentowały. Twórcy elbląskiego spektaklu wybrali piosenki, które brzmią tak, jakby były napisane dzisiaj. Ich przedstawienie to swoisty kolaż, kalejdoskop składający się z 25 ciągle gorących i aktualnych piosenek Młynarskiego, przeplatanych fragmentami jego wierszy i tekstów innych piosenek, pełniącymi niejako rolę konferansjerki. Całość zrealizowana jest w stylistyce kabaretowej. Piosenki prezentowane są jako skecze, monologi czy scenki kabaretowe. Autorką scenografii i kostiumów do spektaklu jest Tatiana Kwiatkowska, aranżacje muzyczne są dziełem Roberta Obcowskiego, a ruch sceniczny -Tomasza Tworkowskiego. W obsadzie oglądamy: Martę Maslowską, Teresę Suchodolską-Wojciechowską, Tomasza Czajkę, Leszka Andrzeja Czerwińskiego i Tomasza Muszyńskiego. Aktorom na żywo towarzyszy zespół muzyczny.

Świętoszek na Wzgórzu Katedralnym

W następny weekend aktorzy elbląskiego teatru przeniosą się do Fromborka. W piątek o godz. 20 na Wzgórzu Katedralnym zaprezentują "Świętoszka", a dzień później o tej samej godzinie na rynku pokażą spektakl "A-na-wa-s spłyną obłoki".

"Świętoszek" w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego, realizacja klasycznego utworu Moliera, jest przede wszystkim komedią - zabawnym, dynamicznym przedstawieniem, które skłania jednak widza do głębszej refleksji.

Według realizatorów elbląskiej realizacji, "Świętoszek", choć powstał w XVII wieku, jest opowieścią o świecie, który znamy także z naszej rzeczywistości. Jest to świat ludzkich egoizmów, w którym chciwość, fałsz, obłuda i dominacja nad innymi przybierają różne maski. Znajomość zakamarków ludzkiej duszy stwarza w teatrze Moliera postacie pełne namiętności, dla których rozum, logika, rozsądek oraz umiar, stają się niewystarczającym zabezpieczeniem przed tragedią i śmiesznością. Jednak autor dostrzega także ludzkie, bezinteresowne dobro i podkreśla jego najbardziej idealistyczną postać - miłość, która zwycięża wszystko.

Dla Bartłomieja Wyszomirskiego "Świętoszek" jest przede wszystkim komedią o ludzkich kompleksach, które ujawniają się wówczas, gdy ludzie wpuszczają do swojego domu oszusta. To komedia o ludzkiej naiwności i wynikających z niej konsekwencjach. W tytułowej roli występuje Tomasz Czajka.

A-na-wa-s spłyną obłoki, czyli piosenki Grechuty

Spektakl muzyczny "A-na-wa-s spłyną obłoki" powstał według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Ozgi. Autorką scenografii jest Tatiana Kwiatkowska, aranżacje muzyczne są dziełem Roberta Obcow-skiego, choreografię opracował Tomasz Tworkowski, a realizacją światła zajął się Kazimierz Kowalski. Atuty tego widowiska to m.in. dwadzieścia pięć piosenek Marka Grechuty w nowych aranżacjach, pełna symboliki scenografia, dynamika ruchu scenicznego oraz grający na żywo zespól muzyczny. Twórcy spektaklu sięgnęli po utwory Grechuty, gdyż jego piosenki oczarowują już kolejne pokolenia słuchaczy. Są to pełne magii, literackie, harmonijne, wzruszające i mądre pieśni, które poruszały i nadal poruszają zarówno serca starszych, jak i młodych Polaków. Na scenie oglądamy: Martę Maslowską, Beatę Przewłocką, Leszka Andrzeja Czerwińskiego, Lesława Ostaszkicwicza i Marcina Tomasika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji