Artykuły

Kraków. Kulturalny sierpień

Po atrakcyjnym lipcu, również drugi miesiąc wakacji przyniesie w Małopolsce wiele festiwali i przeglądów muzycznych, teatralnych oraz filmowych.

Już dziś, w ostatni dzień lipca, w ramach Dni Myślenic na Zarabiu pojawi się o godz. 20.30 zespół Lombard, jutro - Patrycja Markowska, a w niedzielę - Budka Suflera. W koncertach towarzyszących - krakowianie: Robert Kasprzycki (sobota, 17.30) i Paulina Bisztyga (niedziela, godz. 17).

Kolejny raz Krakowska Opera Kameralna zaprosiła już w lipcu do swej siedziby przy ul. Miodowej na kameralne spektakle i misteria muzyczne w pięknej oprawie i w równie interesującym wykonaniu młodych, utalentowanych artystów. W sierpniu jeszcze "Stabat Mater", misterium sceniczne łączące muzykę Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego (1 VIII), "Chatskele, Chatskele!", widowisko muzyczne prezentujące dawne pieśni żydowskie (2 i 9 VIII), "Livietta e Tracollo" - barokowa opera komiczna G.B. Pergolesiego, znana także jako "La finta Polacca" czyli "Fałszywa Polka" (7 VII), "Pieśń nad Pieśniami króla Salomona", udramatyzowane oratorium, oparte na jednym z najpiękniejszych erotyków literatury światowej oraz "Die Schuldigkeit des ersten Gebots Mozarta (14 VIII w ramach "Cracovia sacra").

Jutro rozpocznie się w Krakowie X Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Spektakl inauguracyjny "Spotkanie w świecie baroku" w wykonaniu Alaknandy (Indie), Romany Agnel oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza tradycyjnie już zaprezentowany zostanie w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza.

Atrakcyjne będzie także zwieńczenie festiwalu w następny weekend. W piątek o godz. 20 "Legenda o królowej Jadwidze" w scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu, z kopiami strojów uwiecznionych na średniowiecznych miniaturach, dzień później o tej samej godzinie "Sąd Parysa", widowisko z pogranicza tańca i pantomimy z udziałem Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego i Baletu Dworskiego Cracovia Danza, a w niedzielę o tej samej porze krakowska premiera "Les Fetes d'Hébé ou Les Talents lyriques" Jeana Phillippe'a Rameau, spektakl Baletu Cracovia Danza z muzyką na żywo graną przez United Continuo Service z Niemiec.

Barwne korowody dworskich tancerzy będą pojawiać się w trakcie festiwalu na ulicach w centrum Krakowa, jak i w Muzeum bp. Erazma Ciołka.

Również 1 sierpnia zacznie się w Krakowie (potrwa do 16.08) VI Letni Festiwal Małych Form Teatru Bagatela; na scenie przy ul. Sarego zobaczymy m.in.: recital Joanny Słowińskiej, spektakle teatrów Studio i Montownia z Warszawy, Teatru im. J. Kochanowskiego z Opola, Wierszalina z Supraśla oraz "Leningrad" Teatru Piosenki z Wrocławia.

W środę, 5 sierpnia na Rynku Głównym (pod Ratuszem) - wpisana od lat w kalendarz Krakowa "Lekcja śpiewania", trzydziesta czwarta już, a jej tytuł - "Nie masz to jak pierwsza, nie" nieodłącznie o tej porze związany jest z wymarszem Kadrówki. Początek - godz. 19. Zapraszają jak zawsze Biblioteka Polskiej Piosenki i kabaret Loch Camelot.

Europejskim Festiwalem im. Jana Kiepury będą kusić w dniach 8-22 sierpnia Krynica-Zdrój i dyrektor festiwalu - Bogusław Kaczyński.

Zacznie w następną sobotę "Zaczarowany świat operetki", który wykreują m.in. Bożena Zawiślak-Dolny, goście wieczoru - Grupa Pipes & Drums oraz Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

W niedzielę w Pijalni Głównej - Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

W dalszych dniach wystąpią m.in.: Halina Kunicka, soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Gliwicach, którzy przedstawią "Księżniczkę czardasza" Kalmana, "Ptasznika z Tyrolu" Zellera, a także musical "Hello Dolly" z Grażyną Brodzińską w roli głównej. Ponadto zespół Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie wystawi spektakl "Bon-jour, monsieur Chagall" z Szymonem Szurmiejem w roli głównej, będzie "Wielka gala operowa" (14 VIII) i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej (15 VIII) oraz tegoż dnia telewizyjne widowisko plenerowe "Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura". Z kolei soliści, chór, balet i orkiestra Opery Lwowskiej pokażą "Traviatę" Verdiego i "Wielką galę baletową". 22 sierpnia na zakończenie koncert "Wielka sława to żart".

Po ubiegłorocznym wielkim zainteresowaniu krakowską Nocą Kościołów "Cracovia sacra" prezydent prof. Jacek Majchrowski podjął decyzję, by następna, jako jedyna z krakowskich "nocy", była zdublowana - toteż zacznie się 14 a skończy 16 sierpnia. Pierwszego dnia obejmie 20 świątyń, drugiego - 17. Będą w niej uczestniczyć wszystkie najważniejsze kościoły i klasztory, a tegorocznym motyw przewodni to koronowane wizerunki Matki Bożej, których jest w Krakowie kilkanaście. Naturalnie zwiedzaniu, także miejsc niedostępnych, takich jak podziemia pod prezbiterium klasztoru tynieckiego, towarzyszyć będzie muzyka. Sensacyjnie zapowiada się występ chóru Soboru Smolnego z Sankt Petersburga - w kościele oo. Dominikanów oraz u cysterów w Mogile. W katedrze wawelskiej z kolei zagra Capella Cracoviensis.

15 sierpnia zacznie się Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie", na który złoży się ponad 20 koncertów - także w Rabce--Zdroju, Zakopanem, Trzebini, Wieliczce, Starym Sączu, Bochni i Nowym Sączu. Rozpocznie festiwal (i zakończy 30 sierpnia) zespół gospodarzy czyli Capelli Cracoviensis, a wśród gości festiwalowych m.in.: Philharmonia Quartet Berlin, Kwartet Gitarowy Los Romeros, słynna grupa 12 wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej, Ivan Monighetti, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Ivan Monighetti wystąpi także 22 sierpnia w koncercie galowym XIII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej, który będzie zamykał trwającą od 19 sierpnia imprezę. W tymże koncercie w Filharmonii Krakowskiej zagra Agata Zubel oraz laureaci tegorocznego konkursu.

Od 16 sierpnia do 20 września będzie trwał XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, organizowany na terenie Wygiełzowa i Lipowca oraz m.in. w chrzanowskim kościele pw. św. Mikołaja. W kolejne niedziele słuchać będzie można muzyki w wykonaniu artystów z Rosji, Ukrainy, Niemiec i oczywiście Polski, w tym orkiestry Agnieszki Duczmal.

Od 20 do 22 sierpnia będzie trwać w Krakowie czwarty Coke Live Music Festival. Koncerty zaplanowano, jak poprzednio na terenach Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie staną specjalnie zbudowane sceny. Tegoroczna edycja festiwalu zainteresuje przede wszystkim fanów "czarnych" brzmień. Wystąpi aż trzech słynnych amerykańskich raperów: 50 Cent, Nas i Lupe Fiasco. Wspierać ich będą wykonawcy specjalizujący się w jamajskich brzmieniach - Shaggy z Jamajki oraz Gentleman z Niemiec. Zestaw ten uzupełni łącząca hip-hop z popem grupa Madcon ze Szwecji.

Wyjątkiem będzie pierwszy dzień imprezy - czwartek. Wtedy zagrają zespoły bliższe estetyce rockowej i klubowej. Najważniejszy z nich to amerykańska grupa The Killers, której ostatni album "Day & Age" sprzedał się w ciągu pierwszego miesiąca od wydania w ilości trzech milionów egzemplarzy. Tego dnia pojawi się też formacja The Streets dowodzona przez wokalistę Mike'a Skinnera.

W dniach 26-30 sierpnia kinomani będą mogli cieszyć się Nowohuckim Festiwalem Filmowym. Pod okiem dyrektora programowego Jerzego Ridana - reżysera i animatora kultury owianego w Nowej Hucie legendą - zostanie pokazanych 60 tytułów. Nowa Huta jest drugim po Warszawie miejscem, gdzie zrealizowano najwięcej - w sumie ponad 300 - filmów. Najciekawsze z nich zobaczymy właśnie pod koniec sierpnia. Oprócz tego przeprowadzony zostanie konkurs na najlepszy współczesny film o Nowej Hucie (rywalizować będzie 25 tytułów) oraz odbędzie się premiera najnowszego obrazu niezależnego Sławomira Pstronga pt. "Plan", kręconego właśnie w Nowej Hucie.

Projekcje i spotkania związane z festiwalem: w plenerze na al. Róż (tysiąc krzesełek), w kinie Sfinks, Muzeum Historycznym - Oddziale Dzieje Nowej Huty, w klubie Kombinator w Łaźni Nowej oraz w 1949 Clubie.

Naturalnie to nie wszystko. Podpowiadamy też, że warto zaglądać w niedzielne południa na Letnie Koncerty Radia Kraków, odwiedzać krakowski Dworek Białoprądnicki, gdzie organizowane są rozmaite występy, warto też pamiętać o niedzielnych, zawsze o godz. 15, Podgórskich Letnich Koncertach w krakowskim Kościele św. Józefa.

Na zdjęciu: Balet Dworski Cracovia Danza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji