Artykuły

Bez cenzury

"Czarujący korowód" - skandalizującą sztukę Wernera Schwaba, którą krakowscy cenzorzy obyczajowi kazali zdjąć z afisza teatru w Nowej Hucie - będzie można oglądać na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza (ul. Jaracza 27). Premiera odbędzie się w niedzielę (16 stycznia) o godz. 19. Spektakl wyreżyserował Bohdan Hussakowski, dyrektor łódzkiego teatru w latach 1979 - 1992.

Sztuka wyszła spod pióra jednego z najbardziej kontrowersyjnych autorów europejskiej dramaturgii współczesnej. Napisany bardzo dosadnym językiem "Czarujący korowód według korowodu czarującego pana Arthura Schnitzlera" jest kontynuacją i jednocześnie zakwestionowaniem pierwowzoru. To przejmujące studium rozpadu najintymniejszych związków międzyludzkich. W zdeformowanym świecie ani miłość, ani przyjaźń, ani nawet seks nie może zagwarantować poczucia bezpieczeństwa i bliskości drugiego człowieka. Przedstawienie pierwszy raz zostało pokazane 5 lat temu w Zurychu. Łódzka prezentacja jest polską prapremierą "Korowodu".

Werner Schwab był Austriakiem. Zmarł tragicznie w 1994 r. w wieku 36 lat. Karierę zaczynał jako rzeźbiarz - w swoich pracach, które nazywał "rozkładającymi się obiektami", wykorzystywał kości i wnętrzności zwierząt wymieszane z fragmentami gazet. Jego pierwszy dramat "Prezydentki" (1989) nie zyskał uznania, ale następny - "Zagłada ludu" - uznany został za najlepszy debiut 1991 r. Dziś sztuki Schwaba grane są w całej Europie, choć niejednokrotnie stanowią zarzewie skandalu.

W spektaklu zobaczymy Grażynę Walasek, Cezarego Rybińskiego, Barbarę Marszałek, Mariusza Jakusa, Ewę Beatę Wiśniewską, Mariusza Słupińskiego, Agatę Piotrowską-Mastalerz, Dariusza Taraszkiewicza, Gabrielę Muskałę i Stanisława Kwaśniaka. Autorem dekoracji jest Waldemar Zawodziński, który również (wspólnie z Małgorzatą Szydłowską) zaprojektował kostiumy.

Spektakl tylko dla dorosłych!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji