Artykuły

Judasz z Kariothu

Najpierw słów kilka o Rostworowskim. Pi­sarz ten (1877-1938), dość niesłusznie chyba zapomniany, należał do najgłośniejszych poe­tów dramatycznych międzywojennego dwu­dziestolecia. Obok "Ju­dasza z Kariothu" na­pisał także "Kaligulę", "Niespodziankę" i wie­le innych sztuk. Wszy­stkie wyróżnia głęboki zmysł tragiczności, a najlepsze także - nie­zwykła wyobraźnia tea­tralna, umiejętność tworzenia prawdziwych psychologicznie boha­terów i komponowania wspaniałych scen zbio­rowych.

Po wojnie niechętnie wracano do Rostworowskiego, chyba głó­wnie ze względu na jego zacho­wawcze poglądy polityczne. I je­dynie może "Niespodzianka" - rzecz o wstrząsającej, chłopskiej tragedii - doczekała się wielu teatralnych, a także telewizyj­nych realizacji.

Nie po wszystkie utwory Ro­stworowskiego warto oczywiście teraz sięgać, ale na pewno na­leży do nich właśnie "Judasz z Kariothu", którego dziś zobaczy­my na małym ekranie. Rostwo­rowski podejmuje w tym dra­macie próbę rewizji postaci Ju­dasza - nędznika, który sprze­dał Jezusa z Nazaretu za nędz­ne trzydzieści srebrników. Pró­buje przedstawić nam swojego bohatera w sposób nieco inny, mniej schematyczny. Pokazuje, iż był on przede wszystkim ideologiem, który przegrał w rozgrywce wielkich partnerów i wielkich spraw.

Pokazany przez Rostworowskiego Judasz, to człowiek, któremu naród przez chwilę zaufał, a potem przekonał się, iż był on fałszywym prorokiem. Ludzie poczynają burzyć się przeciw Judaszowi, a jego nieodstępni pielgrzymi rzucają mu w oczy oskarżenie:

"Więc mamił lud.

Więc lud wielkiego czekał

dziwa.

A kto zawodzi, ten przegrywa".

Tragedia Rostworowskiego - jak wszystkie wielkie utwory li­terackie - pozostaje aktualna w każdym czasie i w każdej epo­ce. Tak też brzmi i dzisiaj, o czym przekonamy się sami oglądając przedstawienie.

A wyreżyserował je dla TV Tadeusz Lis z udziałem mnóst­wa znakomitych aktorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji