Artykuły

Kraków. Wnioski na stypendia twórcze dla młodych

Do końca lipca można składać wnioski o Stypendia Twórcze Miasta Krakowa. Nowym wymaganiem w tegorocznej edycji konkursu jest przedstawienie konkretnego planu na wykorzystanie stypendium.

Wniosek może złożyć każdy, kto zajmuje się tworzeniem sztuki i nie ukończył 30. roku życia. W konkursie biorą udział głównie uczniowie, studenci i absolwenci szkół artystycznych, wśród kandydatów pojawiają się jednak też nieliczni amatorzy. - Rekomendacje profesorów stanowią jeden z wymogów regulaminu przyznawania Stypendiów Twórczych. Najodważniejsi w składaniu wniosków są absolwenci, którzy mają potwierdzenie swoich umiejętności. Jednak przykładowo w 2007 roku przyznaliśmy nagrodę 12-letniemu skrzypkowi Aleksandrowi Daszkiewiczowi - mówi Barbara Turlejska, zastępczyni dyrektora wydziału kultury i dziedzictwa narodowego.

Począwszy od tego roku, organizatorzy wprowadzili nowy element. Każdy z kandydatów musi obowiązkowo przedstawić swój program stypendialny, czyli pomysł na przeznaczenie pieniędzy, w celu realizacji projektu artystycznego lub dalszej edukacji w uprawianej przez siebie dziedzinie. - Nie jest to forma nagrody za dotychczasowy dorobek artystyczny, choć osiągnięcia kandydata są jednym z kryteriów oceny. Stypendia mają być próbą tworzenia dogodnych warunków dla dalszego rozwoju twórczości - tłumaczy Turlejska. Stąd nowy wymóg sprecyzowanego planu na ich wykorzystanie. Laureaci będą musieli również przedstawić po roku sprawozdanie ze swojej działalności. - Z jednej strony to może odstraszać. Ale tylko osoby bez pomysłu. Dla tych, którzy wiedzą, jak chcą się rozwijać, będzie to tylko dodatkowa zachęta - podkreśla prof. Krzysztof Globisz, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Stypendia przyznawane będą w czterech kategoriach. Tak jak do tej pory będą to: muzyka i taniec, teatr i sztuka estradowa, literatura, film i sztuki plastyczne. W tym roku urząd miasta zdecydował się dodać także dziedzinę organizacji i produkcji przedsięwzięć artystycznych oraz zarządzania kulturą. - Kategorię utworzyliśmy, wychodząc naprzeciw coraz popularniejszemu marketingowi kulturalnemu, który też jest formą twórczości - mówi Turlejska. Nowa dziedzina wpisuje się w ideę, wedle której stypendia mają służyć również zaangażowaniu młodych artystów w promowanie kultury Krakowa.

Kwota przeznaczona na stypendia to corocznie 112 tys. zł. Liczba laureatów nie jest jednak określona. Zmienia się ona co roku w zależności od poziomu kandydatów. Do tej pory wpłynęło jedynie 10 wniosków.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków można znaleźć na stronie www.bip.krakow.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji