Artykuły

Wiadomo, kto dostał Nowy Świat

Lokal po kawiarni Nowy Świat najprawdopodobniej poprowadzi Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, kierowane przez Sławomira Sierakowskiego.

Oficjalnie władze dzielnicy Śródmieście dopiero dziś mają podjąć decyzję, komu wynajmą lokal u zbiegu Nowego Światu i Świętokrzyskiej. Ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, już zapadła. Członkowie zespołu opiniującego oferty po rozmowach z dwoma finalistami uznali, że propozycja środowiska "Krytyki Politycznej" (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego kierowane przez Sławomira Sierakowskiego) jest najlepsza. Zwłokę w ogłoszeniu werdyktu tłumaczą tym, że trzeba go było przedstawić zarządowi dzielnicy, bo to on podejmuje ostateczną decyzję. Należało też tak skonstruować umowę z najemcą, by upewnić się, że Nowy Świat będzie miejscem otwartym na inne środowiska, z szeroką działalnością kulturalną, ale też profesjonalnie prowadzoną kawiarnią.

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego chce stworzyć na Nowym Świecie Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat". Na parterze miałaby być kawiarnia, księgarnia, salonik prasowy i główne miejsce wydarzeń artystycznych: premier książkowych, debat, slamów poetyckich, festiwali filmowych, koncertów. Na piętrze mieściłby się Otwarty Uniwersytet Obywatelski, dla wszystkich głodnych wiedzy, z zajęciami prowadzonymi przez wybitnych polskich i zagranicznych intelektualistów. A w piwnicy - miejsce działań artystów sztuk wizualnych i "Laboratorium Młodych", czyli alternatywny domu kultury prowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Jedną z witryn nowej kulturalnej kawiarni dostałaby na prezentację swoich prac grupa Twożywo. Programowe wsparcie przy prowadzeniu Nowego Wspaniałego Światu zaoferowali m.in.: Instytut Teatralny, Fundacja Galerii Foksal, Nowy Teatr, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Instytut Socjologii i Instytut Kultury Polskiej UW.

- Jeśli decyzja dzielnicy rzeczywiście będzie na tak, to planujemy dwa otwarcia - zapowiada Dorota Głażewska ze Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. - Jedno jak najszybciej, aby miejsce już funkcjonowało, nie później niż miesiąc po podpisaniu umowy z dzielnicą, drugie - oficjalne - na przełomie września i października, połączone z szeregiem wydarzeń otwierających sezon.

Przypomnijmy - śródmiejscy urzędnicy po kilku nieudanych komercyjnych przetargach, zdecydowali się wynająć pusty lokal po dawnej warszawskiej kawiarni Nowy Świat na cele kulturalne, na trzy lata, oferując preferencyjną stawkę czynszu 12 zł za m kw. Zgłosiło się 15 chętnych. Oferty oceniał powołany przez burmistrza zespół doradców, w którego skład weszli m.in. naczelnik wydziału kultury dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek, Marek Kraszewski - dyrektor miejskiego biura kultury, Paweł Potoroczyn - dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana. Do finałowej rozgrywki przeszło dwóch oferentów: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego i Fundacja Obroty Rzeczy kierowana przez Grzegorza Waligórę i Krzysztofa Gałkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji