Artykuły

Kielce. "Zabawy na podwórku" w Plebiscycie o Dziką Różę

Trwa 17. Plebiscyt o Dziką Różę, podczas którego kielczanie i kieleckie media wybierają najlepszy spektakl i najpopularniejszego aktora. Przez cały tydzień w teatrze prezentowane są przedstawienia mijającego sezonu. We wtorek na afiszu znajdziemy "Zabawy na podwórku" [na zdjęciu] Edny Mazyi w reżyserii Julii Wernio.

Monika Rosmanowska: Dlaczego wybrała Pani tekst Edny Mazyi i zdecydowała się pokazać kielczanom "Zabawy na podwórku"?

Julia Wernio: Przede wszystkim ze względu na wstrząsający temat: gwałt na nieletniej dziewczynie dokonany przez jej rówieśników. Opuszczona i samotna potrzebowała akceptacji i to doprowadziło do nieszczęścia. Ciekawa wydała mi się też forma dramatu, w której bohaterowie są najpierw sprawcami i ofiarą, a następnie wcielają się w rolę obrońców i prokuratora.

W sztuce stawia Pani szereg trudnych pytań. O to kto jest winien: gwałciciele czy zgwałcona, czy można usprawiedliwić gwałt i wreszcie najważniejsze: dlaczego normalni ludzie zaczynają robić złe rzeczy? Znalazła Pani na nie odpowiedzi?

- Najważniejsze dla mnie było samo postawienie pytań. Myślę, że w każdym z nas tkwi potencjał zła. Przecież ci chłopcy, bohaterowie dramatu, nie mieli za sobą złej przeszłości, a gwałt, którego dokonali, był dla nich pierwszym kontaktem z kobietą. Oni nie zdawali sobie sprawy, że mogą być zdolni do takich rzeczy. Również bohaterka nie jest postacią jednoznaczną: jest ofiarą, ale też prowokuje. Wreszcie pozostaje kwestia odpowiedzialności, ale nie karnej, tylko tej moralnej, której nie definiują żadne kodeksy. Stąd zaskakujący wyrok. No i ta przerażająca samotność we współczesnym świecie, źródło zagubienia, błąkania się, które może sprowadzić w ciemne strony życia.

Swoim przedstawieniem zmusza Pani do zajrzenia w głąb samego siebie. Do zadania sobie pytania: czy jestem zdolny do zła?

- Tak. To w końcu publiczność jest wysokim sądem, to ona musi wydać wyrok, a zaręczam, że nie będzie to proste.

* Julia Wernio jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i krakowskiej PWST. Współtwórczynią Teatru im. Witkacego w Zakopanem. Realizuje spektakle w teatrach na terenie całego kraju

Codziennie drukujemy w "Gazecie" kupony, na których można głosować na najlepszy spektakl i najpopularniejszego aktora. Wrzucać je można do urn ustawionych w foyer i przed siedzibą teatru. Ponadto kupony można wymienić na wejściówki na poszczególne spektakle. Dziś o godz. 17 i 19 zobaczymy "Zabawy na podwórku", a jutro o godz. 19 "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego w reżyserii Piotra Szczerskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji