Białystok. Mrożek w esperanto
Sztukę "Dom na granicy" Sławomira Mrożka wystawi w lipcu w języku esperanto Teatr im. Węgierki. Obejrzą ją uczestnicy Światowego Kongresu Esperanto, którzy do Białegostoku, rodzinnego miasta twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przyjadą z całego świata.
Sztuka Mrożka powstała w latach 60. na potrzeby telewizji, pasuje do prezentacji na kongresie esperanto, bo to historia, która dziać się może w każdym miejscu na świecie. - Wszędzie tam, gdzie ludzie oddzielają się od siebie rowami czy szlabanami - czyli granicami - mówi reżyser spektaklu, dyrektor teatru Piotr Dąbrowski.
Sztukę przetłumaczył na język esperanto Jerzy Handzlik z Bielska Białej, który jest koordynatorem językowym przedstawienia.
Aktor Piotr Półtorak, który gra w przedstawieniu powiedział, że zadanie jest trudne, bo trzeba się zmierzyć z grą w języku, który brzmi jak chińsko-japońsko-jakiś tam. Jest w nim wiele brzmień z najróżniejszych języków, ułatwieniem jest jedynie akcent, który jest tożsamy z polskim. Półtorak podkreślił, że aktor musi sporo wysiłku włożyć w nauczenie się na pamięć tekstu w nieznanym języku, zwłaszcza, że jest na to niewiele czasu. On uczy się tekstu od początku czerwca. Aktorzy najpierw mieli za zadanie nauczyć się sztuki po polsku. - Oni będą się musieli przestawić na inny język i to jest pewna trudność - ocenia Piotr Dąbrowski.
Sztuka Mrożka w esperanto będzie wystawiana 27 i 28 lipca. Publiczność będzie siedziała na scenie z aktorami. Będzie symbolicznie zamknięta w domu razem z bohaterami sztuki. Sztuka jest przeznaczona głównie dla uczestników kongresu, ale inni chętni również mogą przyjść. Jest pomysł, by pokazać później tę sztukę - graną oczywiście w języku esperanto - na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk
Eksperymentalnych w Kairze w Egipcie - poinformował Piotr Dąbrowski. Teatr liczy też na to, że być może zainteresują się nią środowiska esperanckie na świecie za pośrednictwem choćby Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.
Twórca esperanta Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo w Białymstoku. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych. Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki sztucznego języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.