Artykuły

Polska. Lato z teatrem i muzyką poważną

15-19 czerwca

4. Festiwal Teatrów Europy Środkowowschodniej "Sąsiedzi"

Lublin

18 spektakli i koncertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Każda edycja zestawia różne tendencje teatralne, tym razem zwróci uwagę na sztukę cyrkową.

21 czerwca - 5 lipca

Zamojskie Lato Teatralne,

Zamość

Cykl plenerowych pokazów spektakli teatralnych w niezwykłej scenerii renesansowego Rynku w Zamościu. Od początku Zamojskie Lato Teatralne związane jest z postacią Jana Machulskiego, który dostrzegł w niezwykłej architekturze zamojskiego zespołu staromiejskiego naturalną scenografię pozwalającą na bliski kontakt między widzem a aktorem.

21-27 czerwca

44. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej

Międzyzdroje

Festiwal w Międzyzdrojach odbywa się nieprzerwanie od 1966 r. Trzonem imprezy są koncerty konkursowe na program muzyki współczesnej oraz Musica Sacra. Przyjedzie 15 chórów z Polski, Francji, Ukrainy, Węgier. Festiwalowi towarzyszy Międzynarodowa Akademia Chóralna "In terra pax". Chórzyści występują w Międzynarodowym Domu Kultury.

www.mfpch.eu

23-27 czerwca

19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta"

Poznań

Premierowy spektakl legendarnej włoskiej grupy Compagnia Pippo Delbono i legendy polskiego teatru niezależnego - Lecha Raczaka. Wizyta Raimunda Hoghe - dramaturga Piny Bausch, spektakle i performance w coraz to nowych, nieodkrytych dotąd przestrzeniach miasta. To tylko fragment tegorocznego festiwalu teatralnego Malta. Ostatniego w takiej formule - jak kilka dni temu ogłosili organizatorzy.

Jak będzie wyglądać Malta za rok dowiemy się w dniu otwarcia tegorocznej edycji 23 czerwca. Póki co przed nami wielkie święto sztuk performatywnych: teatru, tańca, muzyki i filmu - jakim od lat jest poznański festiwal.

W tym roku na Malcie wystąpi 65 zespołów (w tym 19 zagranicznych) z 12 krajów, odbędzie się w sumie 126 wydarzeń (czyli średnio 25 dziennie) w 14 punktach miasta.

Malta jak co roku szczególny nacisk kładzie na wydarzenia muzyczne. 23 czerwca, w dniu otwarcia festiwalu, po raz pierwszy w Polsce wystąpi gwiazda i legenda industrialnego rocka zespół Nine Inch Nails. W pozostałe dni podczas wieczornych koncertów w klubie festiwalowym wystąpią m.in.: Ye Solar, Snowman, Zespół Reprezentacyjny, Pati Yang i The Irrepressible. A swoistym "post scriptum" do festiwalu będzie koncert kultowej kapeli rockowej Jane's Addiction 8 lipca na terenie MTP.

Ale poznański festiwal to przede wszystkim spektakularne przedsięwzięcia teatralne, m.in. premiera tango operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires" w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej, która grana będzie w otwartej przestrzeni miejskiej - na Śródce, a w roli głównej zobaczymy Joannę Rawik. Także przedstawienie legendarnego zespołu Compagnia Pippo Delbono "La Menzogna" powstaje specjalnie na festiwal maltański. Po prezentacji w Poznaniu Włosi pokażą go m.in. w Barcelonie, Awinionie i Mediolanie.

Na Malcie swoją premierę będzie miał również reżyserowany przez Lecha Raczaka - współtwórcę Teatru Ósmego Dnia - nowy spektakl działającego pod szyldem Asocjacja 2006 "pospolitego ruszenia artystów". A w ramach cyklu "Stary Browar Nowy Taniec" do Poznania przyjedzie Raimund Hoghe - w latach 80. dramaturg Piny Bausch - legendy teatru tańca, autor dwóch książek o jej "Tanztheater".

Program i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.malta-festival.pl

Sylwia Wilczak

27 czerwca - 5 lipca 2009

Festiwal Kultury Żydowskiej

Kraków

Tegoroczna, 19. edycja, rozpoczyna się tradycyjnie w piątek uroczystym powitaniem szabatu w synagodze Tempel. Ta synagoga będzie przez cały następny tydzień (FKŻ trwa od 27 czerwca do 5 lipca) główną sceną muzyczną. Tegoroczne gwiazdy festiwalu to artyści reprezentujący zarówno tradycję aszkenazyjską, jak i sefardyjską, grający muzykę współczesną i dawną. Wystąpią m.in. Emil Zirhan Ensemble (Izrael), Fretwork (Wielka Brytania), Dan Kahn & The Panted Bird (USA), HaYona Ensemble (Izrael). Atrakcją będzie wspólny koncert muzyków klezmerskich i cygańskich pod hasłem "The Other Europeans". FKŻ to nie tylko koncerty, ale i wykłady, warsztaty, wycieczki. Tegoroczną nowością będą wycieczki śladami sławnych cadyków (m.in. do Bobowej i Nowego Sącza), spacery nie tylko szlakiem kazimierskich synagog czy sławnych rabinów, ale i odkrywanie żydowskich śladów w całym Krakowie. Do warsztatów kuchni żydowskiej, wycinanki, kaligrafii, tańca, śpiewu czy języków jidysz i hebrajskiego w tym roku doszły warsztaty winiarskie - "Wina Izraela". Dzieci będą mogły zapoznać się z tradycjami święta Paschy czy zwyczajami weselnymi.

www.jewishfestival.pl

5 lipca

Giuseppe Verdi "Nabucco"

Bydgoszcz

Opera Nova z Bydgoszczy wystąpi w toruńskiej Fosie Zamkowej, prezentując plenerową wersję opery. Pod gołym niebem, pod wodzą wielkiego Nabuchodonozora, wojska babilońskie zdobędą oblężoną Jerozolimę i uprowadzą Hebrajczyków w niewolę. Kierownictwo muzyczne - Maciej Figas, inscenizacja i reżyseria - Ryszard Peryt. Spektakl w scenografii Andrzeja Sadowskiego rozpocznie się wieczorem ok. godz. 21.30.

mił

Wstęp wolny.

Szczegóły: www.opera.bydgoszcz.pl

9-12 lipca

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Kraków

To jedna z najstarszych cyklicznych imprez tego typu w Europie. Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie charakteryzuje się tym, że wprowadza artystyczny chaos w samo centrum miasta. W ramach spektakli na Rynku Głównym, a także w jego bliższych i dalszych okolicach przechodnie są nie tylko zaczepiani, ale też zmuszani do interakcji. Nierzadko muszą tańczyć, śpiewać, a nawet bywają obrzucani pierzem. W tym roku od 9 do 12 lipca planowanych jest około 20 przedstawień teatrów z Włoch, Ukrainy, Francji, Republiki Korei oraz Polski. Temat przewodni to dzieci i dzieciństwo. Imprezę organizuje krakowski Teatr KTO. Jego dyrektor Jerzy Zoń wyreżyseruje też w tym roku wielkie widowisko plenerowe według Miguela de Cervantesa "Don Kichot" (premiera w sierpniu). Warto wiedzieć, że oglądać spektakle można za darmo. Szczegóły na www.teatrkto.pl

1 sierpnia - 30 sierpnia

RzeszOff ArtFestival

Rzeszów

Ten festiwal to połączenie festiwalu filmów niezależnych (RzeszOff) ze sceną sztuki niezależnej, wydarzeniami muzycznymi, teatralnym, artystycznymi, tanecznymi, które będzie można zobaczyć na rzeszowskim Rynku (ArtFestival).

RzeszOFF to prezentacja dorobku polskiej kinematografii niezależnej oraz prac konkursowych. Filarem festiwalu są projekcje filmowe, skupiające najciekawsze produkcje wywodzące się z nurtu niezależnego we wszystkich gatunkach i kategoriach filmowych (filmy dokumentalne, eksperymentalne i fabularne, etiudy studenckie, sztuka multimedialna, animacja komputerowa). Projekcje filmów i wydarzenia artystyczne odbywać się będą w pięć sierpniowych weekendów.

W ramach festiwalu odbywa się otwarty dla wszystkich konkurs TalentOFF dla twórców niezależnych. Kategorie: film niezależny, film Moje Miasto oraz film cyfrowy. Są też warsztaty: ich uczestnicy wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu, od pisania scenariusza poprzez realizację zdjęć, pracę z aktorem, aż po montaż i postprodukcję. W trakcie warsztatów powstanie jeden film krótkometrażowy, wspólne dzieło wszystkich uczestników. Pracami będą kierować znakomici fachowcy, praktycy kina: Piotr Żukowski (reżyser, operator, montażysta, producent filmowy i telewizyjny) oraz Piotr Matwiejczyk (reżyser, scenarzysta i producent).

Organizator: Stowarzyszenie Sztuk Niezależnych w Rzeszowie, Urząd Miasta Rzeszowa (www.rzeszoffartfestival.pl).

23-30 sierpnia

Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni"

Jarosław

Co roku Jarosław staje się prawdziwą Mekką dla wybitnych wykonawców muzyki dawnej z całego świata i słuchaczy, którzy kochają muzyczne podróże w czasie. Przez festiwalowy tydzień odbywają się w Jarosławiu koncerty na najlepszym światowym poziomie i warsztaty. W programie tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w dniach 23-30 sierpnia, m.in.: Sirin (Rosja) - staroruska polifonia, duchownyje stichy, pieśni lirnickie, Sequentia (Niemcy) - fragmenty na koniec czasów (apokaliptyczna muzyka około roku 1000), Marcel Péres (Francja) - Guillaume de Machault: Messe de Nostre Dame, Robert Hugo and Capella Regia (Czechy) - barokowa muzyka czeskich klasztorów. Organizator: Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu

www.festiwal.jaroslaw.pl

XXV Letnie Wieczory Muzyczne

Kazimierz Dolny

kościół farny, soboty lipca i sierpnia godz. 19.30

4 lipca Rok Juliusza Słowackiego

Koncert poetycko-muzyczny Juliusz Słowacki "Hymn"

Krzysztof Kolberger - recytacja

Robert Grudzień - organy

11 lipca Paweł Gusnar - saksofon, Klaudiusz Baran - akordeon, bandoneon

18 lipca Małgorzata Walewska - mezzosopran, Duo Radomiensis, Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały, Robert Grudzień - organy

25 lipca Paul Lattik - organy (Estonia)

2 sierpnia Antonio Vivaldi "Cztery pory roku", Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, członkowie Camerata Vistula

8 sierpnia Misterium Dźwięku i Obrazu "Taniec i Muzyka - Klasyka i eksperyment"

Wanda Badowska-Twarowska - malarstwo i animacja komputerowa, Zdzisław Piernik - tuba, performance, Iwona Jędruch - gongi, misy dźw., performance, Robert Grudzień - organy, piano

15 sierpnia Bogurodzica, czyli Pacierz Staropolski. Anna Seniuk - recytacja, Tytus Wojnowicz - obój, Piotr Wilczyński - klawesyn, organy

22 sierpnia Giedrius Prunskus - baryton (Litwa), Jurgita Kazakeviciute - organy (Litwa),

Kwartet smyczkowy Walasek

29 sierpnia Jubileusz 800-lecia zakonu Franciszkanów. Koncert poetycko-muzyczny -

spektakl św. Franciszek z Asyżu "Bracia, póki jeszcze czas, czyńmy dobrze"; Zbigniew Zamachowski - recytacja, Agnieszka Grtner-Polak - śpiew, Robert Grudzień - organy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji