Artykuły

Opole. Aktorzy na festiwalu piosenki

Szlagierami Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009 mają być m.in. koncert "Gwiazdorskie towarzystwo muzyczno-wokalne" z grającymi i śpiewającymi aktorami.

Powiedzmy sobie szczerze, że festiwale piosenki realizowane w Polsce i na świecie są już przeżytkiem, to jest telewizyjny atawizm - mówi Roman Rogowiecki, dyrektor artystyczny Opola. - U nas jest to jednak wciąż ważna tradycja. Żeby ją ożywić, postanowiłem zmienić formułę.

Poszerzyłem grono wykonawców, bo miałem wrażenie, że pokazuje się ciągle tych samych, tylko w innej kolejności. Zrezygnowałem też z obchodzenia jubileuszy, ponieważ sprowadzały się do koncertów, które można zobaczyć praktycznie w każdym większym polskim mieście, tyle tylko, że w zmienionych dekoracjach i kostiumach.

Ich Trzech

Imprezę rozpocznie w piątek "Gwiazdorskie towarzystwo muzyczno-wokalne" (godz. 20.35).

- Wymyśliłem ten tytuł z zaprzyjaźnionym autorem tekstów - mówi Roman Rogowiecki. - Ma być oldschoolowy, bardzo bym chciał, żeby ktoś pomyślał, że jest w stylu Kabaretu Starszych Panów, niedzisiejszy. Do udziału w koncercie zaprosiłem jednak młodych aktorów z naszej ekstraklasy. Takich, którzy nie występują w programach muzycznych konkurencji, obnażających ich braki wokalne. O tym, że aktorzy potrafią śpiewać, przekonaliśmy się na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W Opolu będą musieli jeszcze zagrać na instrumentach.

W tej kwestii Roman Rogowiecki odwołał się do własnych muzycznych doświadczeń dziennikarskich.

- Noel Gallagher z Oasis opowiadał mi o swojej przyjaźni z Johnnym Deepem. Wybitny aktor zwierzał mu się, że poświęciłby połowę swojej kariery filmowej, by móc grać na scenie z najlepszymi muzykami. Kevin Beacon jeździ ze swoim bratem na klubowe koncerty. Russell Crowe był szczęśliwy, dając mi swoją płytę. Powiedział, że śpiewanie to jego pasja. Miałem przeczucie, że polscy artyści myślą podobnie.

Podstawowy zespół będą tworzyć Piotr Gąsowski - perkusja, Piotr Szwedes - bas, Paweł Królikowski - gitara, i Darek Kordek, również gitara. Joanna Trzepiecińska zagra na flecie, Katarzyna Skrzynecka na pianinie, podobnie jak Zbigniew Zamachowski i Piotr Polk. Bartosz Opania zaśpiewa, akompaniując sobie na gitarze.

- Niespodzianką koncertu będzie występ tego zespołu z grupą Ich Trzech - mówi Roman Rogowiecki. - Pod tą tajemniczą nazwą kryją się Piotr Adamczyk, Borys Szyc i Tomasz Karolak. Zaśpiewają "Baśkę" Wilków i "Prywatkę" Oddziału Zamkniętego. Na próbie byli fantastyczni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji