Zrób to w Warszawie
Sinfonia Varsovia w najbliższy weekend przygotowała na Grochowskiej m.in.: serię kameralnych koncertów, otwartą dla publiczności próbę orkiestry, instalacje dla dzieci i dorosłych autorstwa m.in. Studia Teatralnego "Koło" i grupy Supermarket Redbada Klijnstry, muzyczne zabawki dla dzieci zaprojektowane przez młodych designerów z grupy Lampo i spektakl "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" [na zdjęciu] Teatru Montownia.
Koncert Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego to będzie na Grochowie wydarzenie bez precedensu. Odkąd pamiętam, a związana jestem z tą okolicą od ponad 30 lat, takiego artystycznego weekendu, jaki czeka nas teraz w Instytucie Weterynaryjnym przy Grochowskiej, na Pradze-Południe nie było.
Ucieszyłam się już na samą wieść, że miasto zdecydowało się wykupić zabytkowe budynki Instytutu od SGGW i przekazać Sinfonii Varsovii, która od ćwierć wieku szukała dla siebie godnej siedziby. Orkiestra ma na Grochowie ambitne plany. Chce wyremontować główny gmach kompleksu Weterynarii; na jego tyłach, w ogrodzie, wybudować oddzielną, nowoczesną salę koncertową, a w mniejszych budynkach wokół stworzyć z pomocą miasta całe interdyscyplinarne centrum kultury. Na szczęście nie czeka, aż wszystko na terenie Weterynarii będzie lśniło nowym blaskiem, i zaprasza do siebie na rekonesans już teraz. W najbliższy weekend przygotowała dla nas Grochowskiej m.in.: serię kameralnych koncertów swoich muzyków, otwartą dla publiczności próbę orkiestry, instalacje dla dzieci i dorosłych autorstwa m.in. Studia Teatralnego "Koło" i grupy Supermarket Redbada Klijnstry, muzyczne zabawki dla dzieci zaprojektowane przez młodych designerów z grupy Lampo i spektakl "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" Teatru Montownia. Wreszcie w niedzielę w południe wspomniany już plenerowy koncert w parku za głównym budynkiem Weterynarii, który poprowadzi sam Krzysztof Penderecki.
Atrakcją samą w sobie może być też spenetrowanie tego niezwykłego kompleksu budynków. Ja zwiedziłam go z dyrektorem Sinfonii Januszem Marynowskim i Martą Wójcicką - koordynatorką programową "obiektu Grochowska 272" - kilka tygodni temu. I było to dla mnie spore odkrycie, bo mimo że w dzieciństwie bywałam tu często u weterynarza ze swoimi zwierzętami, nigdy nie miałam możliwości obejrzeć całego terenu z pięknym tajemniczym ogrodem i wszystkimi budynkami, z których wiele pamięta jeszcze początki XX w. W weekend będzie je można zwiedzać z przewodnikiem i na własną rękę, a wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
Grochów kulturalny? A kto powiedział, że to niemożliwe?