Artykuły

Warszawa. Światowy "Król Roger"

Karol Szymanowski i jego największe dzieło - opera "Król Roger" - to temat wystawy "Piękny jako ja", zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wystawa będzie towarzyszyć zagranicznym premierom opery Karola Szymanowskiego "Król Roger", które odbędą się w różnych miastach Europy. Do 5 czerwca można ją oglądać w Zespole Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie, a od 16 czerwca pokazywana ona będzie kolejno we Francji, Austrii i Hiszpanii.

Koordynator wystawy ze strony Instytutu Kamila Zagórowska, oceniła podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie, że muzyka Szymanowskiego przeżywa w Europie "prawdziwy renesans". Zwróciła też uwagę, że obecnie w Europie przygotowywanych jest kilka niezależnych zagranicznych przedstawień "Króla Rogera" m.in. w Paryżu, Bregenz, Barcelonie i Sankt Petersburgu.

Autorem koncepcji plastycznej wystawy jest Boris Kudlicka, który zaproponował prostą, ale elegancką formę ekspozycji opartą na szkle i kolorze czarnym.

Na czarnej tafli kilku szklanych ścian umieszczono napisy z podstawowymi informacjami dotyczącymi bohatera wystawy i jego dzieła. Ściany zewnętrzne poświęcone są biografii twórcy oraz historii powstania samego dzieła, natomiast trzy ściany wewnątrz opisują poszczególne akty opery "Król Roger". Każda ze ścian jest ilustracją jednego z trzech aktów opery - znalazły się tam fragmenty spektakli, fotografie, recenzje. Centralnym motywem wystawy jest cytat z dzieła "Mój Bóg jest piękny jako ja" oraz zdjęcia aktów Jarosława Iwaszkiewicza, współautora libretta opery.

Warszawski pokaz jest testem technicznym ekspozycji. Od 16 czerwca do 10 lipca ekspozycja będzie prezentowana w Operze de Bastille w Paryżu. Od 17 lipca do 23 sierpnia będzie można ją oglądać w Bregenz. Mieszkańcy Barcelony będą mogli zobaczyć wystawę w Teatrze del Liceo od 2 do 16 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji