Artykuły

Szczecin. Festiwal Vivat Moniuszko

Opera na Zamku w Szczecinie organizuje w dniach 8-30 stycznia 2005r. Festiwal VIVAT Moniuszko - przegląd wszystkich oper Stanisława Moniuszki. Zadaniem festiwalu jest przybliżenie twórczości ojca polskiej opery narodowej.

Festiwal zainauguruje premiera opery "Paria" (08.01.2005 r., godz. 19.30), która jednocześnie będzie VIP premierą - dedykowaną osobie szczególnie zasłużonej dla regionu zachodniopomorskiego. Stało się już bowiem tradycją Opery na Zamku, że pierwsza w roku premiera dedykowana jest osobie wyjątkowej, wybranej przez Kapitułę składającą się z rektorów wyższych uczelni Województwa Zachodniopomorskiego, beneficjantów poprzednich VIP Premier i dyrektora Opery na Zamku.

Styczniowa premiera "Parii" jest dedykowana prof. dr hab. Janinie Jasnowskiej, wieloletniemu Kierownikowi Katedry Botaniki Akademii Rolniczej, prowadzące od wielu lat badania geobotaniczne na Pomorzu Zachodnim, gromadząc i pogłębiając wiedzę o przyrodzie tych ziem. Do grona VIP-laureatów dotychczasowych premier należą: wybitny onkolog prof. Jan Lubiński, Anna Augustynowicz, uznana reżyserka teatralna i telewizyjna, laureatka m.in. Paszportu "Polityki" oraz nieżyjący już prof. Jan Szyrocki - założyciel, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.

Na premierowy spektakl "Parii" zaproszona została legenda polskiej sceny muzycznej, wielka śpiewaczka i niestrudzona propagatorka Moniuszki na całym świecie, Pani Maria Fołtyn. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Minister Kultury - Waldemar Dąbrowski.

W ramach Festiwalu VIVAT Moniuszko obok dzieł tak znanych jak "Halka" czy "Straszny dwór" wystawione zostaną utwory mniej znane takie jak "Flis", Verbum nobile", "Hrabina" [na zdjęciu] i wspomniana już "Paria".

Festiwal VIVAT Moniuszko mający na celu krzewienie polskiej tradycji i kultury adresowany jest zarówno do młodego Polaka, któremu twórczość Moniuszki jest zazwyczaj mało znana, jak i do starszego pokolenia, które oprócz "Strasznego dworu" i "Halki" powinno poznać inne ważne dzieła operowe naszego "muzycznego wieszcza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji