Artykuły

Gdańsk. Ostatnie premiery konkursu rezydencja/premiera 2009

Przed nami finisz premierowej odsłony ogólnopolskiego konkursu na spektakl z dziedziny tańca współczesnego, który we wrześniu zeszłego roku ogłosił gdański Klub Żak. Za nami trzy premiery, w najbliższych tygodniach - dwie, które zamkną tegoroczną odsłonę projektu.

Najbliższy weekend w żaku będzie należał do grupy młodych tancerzy z Trójmiasta w składzie: Arkadiusz Drawc, Marek Elsner, Larysa Grabińska, Maria Miotk, Barbara Pędzich i Katarzyna Szutowicz.

Aktorskie i taneczne szlify zdobywali oni w Teatrze Okazjonalnym, Wybrzeżaku, szkole La Pasion, Maybe Theatre Company oraz na licznych warsztatach. W ramach finału konkursu rezydencja/premiera 2009 zaprezentują spektakl "Nie deptać trawnika". Inspiracją do niego było, jak sami mówią, życie i ideologia hippisów lat 60. Zadają w nim pytania o wartości i przekonania swojego pokolenia. Czy są współczesnymi hippisami? Czy i w jaki sposób buntują się przeciwko "systemowi" i powierzchowności świata? Twórcy "Nie deptać trawnika" podjęli próbę przekazania swojej filozofii życiowej, która, zwracając nas ku sobie samym, pozwala na wyrażenie zgody światu przy zachowaniu własnej tożsamości.

Cykl tanecznych premier w Żaku zakończy się w czerwcu prezentacją ostatniego ze zwycięskich spektakli - "Infantki" w wykonaniu grupy teatralnej w składzie: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk-Agnel i Dominika Suchecka (wykonanie), Andrzej Wełmiński (komentator). Spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej oraz Małgorzaty Matuszewskiej powstał z inspiracji obrazem Tadeusza Kantora "Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza". Wykorzystano w nim język tańca flamenco, tańca dworskiego i orientalnego. Cześć akcji spektaklu inspirowana jest także środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru Kantora. Na scenie pojawią się trzy Infantki, a ich spotkanie wygeneruje wewnętrzny i zewnętrzny konflikt postaci. Klamrą spektaklu będzie postać Komentatora, w którą wcieli się Wełmiński, aktor Teatru Cricot 2 w latach 1973-1990.

Do tej pory poziom zwycięskich spektakli konkursu był przeciętny. Wynikało to z niedoświadczenia młodych twórców lub braków w warsztacie tanecznym. Spektakl "Infantka" ma zatem szansę stać się największym wydarzeniem tegorocznego konkursu. Może tym obnażyć słabość projektu rezydencja/premiera, którą jest zrównanie wymagań wobec debiutantów i mistrzów.

"Nie deptać trawnika" - 30-31 maja godz. 19 "Infantka" - 25 czerwca godz. 19. Klub Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197). Bilety 10-20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji