To o nas, choć zwierzęta w tytule
Była jesień 2007 roku. W Bydgoszczy trwał Międzynarodowy Aneks Festiwalu Prapremier poświęcony twórczości Elfriede Jelinek. Prosta instalacja, przewidziana jako jednorazowe przedstawienie, wzbudziła poruszenie. Na początku roku "O zwierzętach" [na zdjęciu] trafiło do stałego repertuaru Teatru Polskiego i od samego początku grane jest przy kompletach widowni.
Na tym się jednak nie kończy. Przygotowano specjalną książkę. Na jej treść składają się dwa najnowsze teksty noblistki oraz specjalnie przygotowana rozmowa z nią - skarbnica wiedzy ojej stosunku do języka, reżyserów oraz islamskiego dżihadu. Ta pozycja jest gratką dla teatromanów, filologów i miłośników twórczości Austriaczki. Materiał trudny, ale wart lektury - szczególnie dla tych, którzy chcą zmierzyć się z otoczką skandalu, jaką tworzy się wokół pisarki.
Na scenie cztery profesjonalne aktorki: Beata Bandurska, Dominika Biernat, Marta Ścisłowicz i Anita Sokołowska. Wcielają się w role prostytutek i swoich szefowych jednocześnie. Zajmują miejsca przy biurkach - jedynym elemencie scenografii. Kładą się na nich, pokazując koronki pończoch, siadają, unosząc zalotnie sukienki. Są jak zwierzęta na targu oczekujące na sprzedaż. Tyle że nie wyją jak tamte. Uśmiechają się za to, kokietując mężczyzn na widowni. Towarzyszą im statystki.
"O zwierzętach" to wstrząsająca historia napisana pod wpływem raportów ujawniających handel młodymi kobietami ze wschodniej Europy. To koszmarne historie opowiedziane w rytmie brutalnej poezji. Początek spektakli [26 i 27 maja] o godz. 20. Bilety kosztują 16 i 25 zł.