Artykuły

Warszawa. W Sejmie o egzekwowaniu przez artystów praw własności intelektualnej

Niesygnowanie dzieł przez autorów albo oznaczanie ich pseudonimami to niektóre z problemów utrudniających polskim twórcom kultury proces egzekwowania praw własności intelektualnej - wynika ze sprawozdania, które otrzymała w środę sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawozdanie dotyczy efektów wdrożenia w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej.

Resort kultury przygotował je w oparciu o informacje przekazane m.in. przez Związek Polskich Artystów Plastyków, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Związek Producentów Audio-Video.

Środowisko polskich twórców kultury odnotowało w ten sposób problemy dotyczące procesu egzekwowania praw własności intelektualnej.

Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) zwrócił na przykład uwagę na nieoznaczanie utworów przez twórców utworów plastycznych, albo oznaczanie ich pseudonimami. W takich przypadkach stosuje się przepis, zgodnie z którym dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku - właściwa organizacja zbiorowego zarządzania.

Natomiast w przypadku twórczości ludowej, a szczególnie rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, występują znaczne trudności w identyfikacji dzieła z uwagi na brak możliwości sygnowania, a rozróżnienie niejednokrotnie następuje na podstawie techniki wykonania i innych cech charakterystycznych dla autora. Tego rodzaju problemy dostrzega Stowarzyszenie Twórców Ludowych - napisano w sprawozdaniu.

Przypomniano, że np. przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych działa Rejestr Utworów, w którym twórcy oraz producenci filmowi i telewizyjni mogą rejestrować notarialnie swoje utwory począwszy od treatmentu (wstępny zarys scenariusza - PAP) po ukończony scenariusz. W ramach Stowarzyszenia Twórców Ludowych funkcjonuje z kolei polubowny Sąd Koleżeński zajmujący się rozpatrywaniem spraw naruszeń praw autorskich.

Autorzy sprawozdania zwrócili ponadto uwagę, że w trakcie jego przygotowywania docierały do nich sygnały o potrzebie jak najszybszego utworzenia w Polsce wyspecjalizowanego sądu ds. własności intelektualnej, co miałoby usprawnić postępowanie karne w tym zakresie.

Na środowym posiedzeniu Komisji do Spraw Unii Europejskiej padły też pozytywne informacje. Zastępca dyrektora w Departamencie Prawnym MKiDN Ewa Ziemiszewska poinformowała posłów, że w ostatnim czasie zmniejszył się w Polsce problem sprzedaży nielegalnych, pirackich kopii filmów i utworów muzycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji