Ludzie kultury bronią TVP Kultura
Wybitni artyści i ludzie kultury domagają się gwarancji istnienia TVP Kultura. Chcą, by zapisano je w nowej ustawie medialnej.
W obecnym projekcie jest mowa o tym, że telewizję publiczną tworzą program I, II i TVP Polonia. SLD i PSL starają się, by do ustawy dopisać TVP Info. O TVP Kultura politycy zapomnieli.
Prof. Tadeusz Kowalski, szef zespołu ekspertów, który przygotowywał założenia ustawy medialnej, mówił niedawno w wywiadzie dla "Gazety": "Ze zdumieniem stwierdziłem, że najlepszy telewizyjny kanał, jaki istnieje, nie znalazł się w tym zapisie, czego kompletnie nie rozumiem. Jeśli w ustawie będzie wymieniony kanał TVP Info, to i TVP Kultura także powinna się tu znaleźć. TVP Kultura to najbardziej misyjny kanał publiczny, jaki istnieje w Polsce. Jakakolwiek intencja likwidacji jest sprzeczna z ideą, sensem i podstawami całej tej propozycji ustawowej. Zasadnicza idea polega bowiem właśnie na przywróceniu misji".
Stowarzyszenie Film 1,2 wystosowało list otwarty przeciwko likwidacji TVP Kultura. Podpisało się już ponad 400 osób. Adres: www.film12prg.pl.
Oto fragmenty listów poparcia:
Maja Komorowska (aktorka): "Nie można nie wspierać takiej sztuki, która zmusza do intelektualnego wysiłku i która każe nam mierzyć się ze sobą, ze światem. TVP Kultura może nam w tym pomóc. To redakcja, która stworzyła nowe dziennikarskie wzorce, informuje, edukuje i inspiruje do debat publicznych, przy czym robi to z klasą. TVP Kultura nie tylko powinna istnieć, ale należy zagwarantować jej wszelkie warunki do prężniejszego działania i łatwiejszej dostępności". Jan Peszek (aktor): "TVP Kultura jest zjawiskiem unikatowym. To programy tej właśnie redakcji przypominają o istnieniu dobrego gustu, ważnych tematów, wyrażanych językiem coraz rzadziej obecnym w życiu publicznym, to znaczy niepoddającym się wszelkiego rodzaju deformacjom. TVP Kultura pozwala mieć nadzieję, że nie musimy być spychani na krawędź mroku duchowego, w którym mechanizmy rynkowe i podejrzane prawa tzw. oglądalności są jedynym wskaźnikiem decydującym o kształtowaniu kultury społeczeństwa".
Krzysztof Zanussi (reżyser): "Większość rozwiniętych krajów Europy posiada podobne kanały. Mimo wszystkich słabości polski kanał TVP Kultura pozytywnie przeciwdziała kulturalnemu pustynnieniu kraju".
Tadeusz Lubelski (historyk filmu, profesor UJ): "Słyszę czasem głosy, że TVP Kultura jest nieszczęściem telewizji, bo zamyka problematykę kultury artystycznej i tzw. sztuki wyższej w getcie ograniczonego kręgu odbiorców. Nie przekonuje mnie ta argumentacja, bo nie ma powodów, aby sądzić, że gdyby tego kanału nie było, TVP 1 i TVP 2 sztuką i kulturą zajmowałaby się w większym stopniu - raczej nie zajmowałaby się nimi wcale.
Chodzi też o kulturę życia codziennego, którą kanał TVP Kultura lansuje. Tylko tam można obejrzeć spokojną rozmowę, w toku której uczestnicy słuchają się nawzajem, a nie obrzucają inwektywami. Tylko tam można być pewnym bezbłędnej polszczyzny i oprawy plastycznej w dobrym guście".