Artykuły

Gdynia. R@Port z polskiego teatru

- Publicystyczny ton w polskim teatrze, odpowiedzialny za naskórkowy, czarno-biały obraz naszego świata, przeminął chyba na dobre, ustępując miejsca subtelnie cieniowanej przestrzeni wewnętrznej, dramatowi intymnemu - uważa Joanna Puzyna-Chojka, dyrektor programowy IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni.

Główną ideą R@Portu jest zdiagnozowanie głównych nurtów we współczesnej polskiej dramaturgii - prześledzenie, w jaki sposób autorzy podchodzą do często drażliwych polskich mitów i historii, jak widzą otaczający nas świat. Choć konkursowa część festiwalu rozpoczyna się w poniedziałek, to już wczoraj wystartowały imprezy towarzyszące R@Portowi, między innymi próby czytane sztuk zakwalifikowanych do finału drugiej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej - najważniejszego i najwyższego finansowo (50 tys. zł) wyróżnienia dla polskich dramatopisarzy. Ze 118 zgłoszonych w tym roku tekstów do ścisłego finału jury wybrało pięć z nich: "Nad" Mariusza Bielińskiego, "W imię Ojca i Syna" Szymona Bogacza, "Nasz syn" Marka Pruchniewskiego i Marka Wortmana, "Morze otwarte" Jakuba Roszkowskiego i "Eskimos w podróży służbowej" Zyty Rudzkiej. Zwycięzcę poznamy w poniedziałek, w trakcie inauguracji R@Portu, sztuki z finału GND zostaną także przeczytane 20 maja w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych.

W tegorocznym konkursie R@Portu wystartuje 11 przedstawień. Wśród nich zobaczyć będzie można m. in. "Wszystkie rodzaje śmierci" Pawła Passiniego z Łaźni Nowej w Krakowie, "Żydówek nie obsługujemy" Piotra Jędrzejasa z Teatru im. Jaracza w Olsztynie czy "Wodzirej. Koszalin Kulturkampf" Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Część ze spektakli wybrana została na podstawie scenariuszy - ich premiera odbyła się już po zakończeniu selekcji (na przykład "Szajba" Jana Klaty z wrocławskiego Teatru Polskiego czy "Księdza H., czyli aniołów w Amsterdamie" na podstawie "Księdza Heleny" oraz "Ostatniego zlotu aniołów" Mariana Pankowskiego w reżyserii Bartosza Frąckowiaka z Teatru Wybrzeże w Gdańsku). Poza tym w Gdyni zobaczyć będzie można m. in. "Produkt" Marka Ravenhilla w reżyserii Thomasa Ostermeiera z berlińskiego Schaubühne am Lehniner Platz. Nagrody R@Portu wręczone zostaną 16 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji