Artykuły

Kalisz. Wystawa o Ryszardzie Cieślaku

Niedostępne na co dzień oryginalne fotografie, plakaty, afisze, rekwizyty oraz prywatną korespondencję Ryszarda Cieślaka (1937-1990) można oglądać na otwartej dziś w Kaliszu wystawie "Ryszard Cieślak - aktor Jerzego Grotowskiego".

Ekspozycja otwiera kaliski program przygotowany w ramach ogłoszonego przez Unesco Roku Jerzego Grotowskiego.

W jednej z gablot pokazano oryginalny list Jerzego Grotowskiego do Agnieszki Cieślak, napisany w Nowym Jorku, w tydzień po śmierci jej ojca: - Piszę do pani jako do córki Ryszarda, a za pani pośrednictwem do całej Jego rodziny. Pragnę wyrazić całą głębię smutku i poczucia utraty. Chciałbym przekazać Państwu, że te kondolencje nie są formalne, ale pochodzą z realnego poczucia bólu - napisał Grotowski.

Na wystawie znalazły się też fotografie rodzinne Cieślaka i jego rodziców, zdjęcia wykonane w Parku Miejskim w Kaliszu, grobu Cieślaka na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, zespołu Teatru Laboratorium we Wrocławiu z 1966 r., na których widać także Maję Komorowską, Stanisława Kierskiego i Ludwika Flaszena.

Pokazano także wycinki z prasy zagranicznej, listy i kartki z podróży Cieślaka, a nawet jego prawo jazdy i należącą do niego legitymację nr 20 Instytutu Aktora Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Na wystawie jest też jedyny zachowany do dziś plakat, na którym w 1956 r. zespół teatralny przy Klubie Fabrycznym

Kaliskiej Fabryki Pluszu i Aksamitu zaprasza do Sali Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Wśród wykonawców wymieniono m.in. Ryszarda Cieślaka, grającego rolę Kirkora. Na wystawie można obejrzeć również płaszcz, buty i laski Cieślaka.

W ramach Roku Grotowskiego kaliszanie obejrzą też pokaz filmowego zapisu wyreżyserowanego przez Grotowskiego spektaklu "Akropolis". Kulminacją obchodów będzie seminarium poświęcone twórczości autora manifestu "Ku teatrowi ubogiemu", w którym będą uczestniczyć m.in. Maja Komorowska, prof. Janusz Degler, Alina Obidniak, prof. Dariusz Kosiński.

Cieślak związał się po studiach w Krakowie z Teatrem 13 Rzędów, przemianowanym później na Teatr Laboratorium. Zasłynął przede wszystkim kreacjami w "Księciu Niezłomnym" i "Apocalypsis cum figuris". W 1985 r. zagrał w "Mahabharacie", słynnym przedstawieniu zrealizowanym przez Petera Brooka. Zmarł w Houston (USA).

Na zdjęciu: Ryszarad Cieślak i Elizabeth Albahaca w "Apocalypsis cum figuris".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji