Artykuły

Poznań. Complexions Contemporary Ballet na Wiośnie

Po raz szósty Teatr Wielki w Poznaniu organizuje Poznańską Wiosnę Baletową. Festiwal otworzyły występy legendarnego zespołu hiszpańskiego Compańia Antonio Gades, którego tancerze zaprezentowali najważniejsze prace choreograficzne z dorobku artystycznego swojego patrona - "Carmen", "Krwawe gody", "Suita flamenco".

W najbliższych dniach będzie można zobaczyć spektakle baletowe z repertuaru Teatru Wielkiego w Poznaniu: "Jezioro łabędzie", "Grek Zorba" i "Coppelia".

W drugiej połowie maja na afiszu festiwalowym pokażą się dwie premiery. Andrzej Adamczak przygotowuje spektakl zatytułowany "Chopiniana" (Polski Teatr Tańca). Beata Wrzosek-Dopierała pracuje nad baletem "Anna i Stanisław Oświecimowie" z muzyką Mieczysława Karłowicza. Trzeci balet przygotowuje Henryk Konwiński, który wziął na warsztat "Pieśni" Mieczysława Karłowicza.

Zanim jednak nadejdzie czas premier, po raz kolejny poznańska publiczność będzie miała okazję zobaczyć współczesny taniec amerykański w wykonaniu Complexions Contemporary Ballet. Jego twórcy - Dwight Rhoden i Desmond Richardson - od początku istnienia zespołu pragnęli wyrazić różnorodność i wielokulturowość swojego kraju poprzez taniec.

Ich koncepcja polegała na tym, aby wprowadzić wielu artystów z różnych dyscyplin do jednej sali i pozwolić, by interakcje między nimi stały się bodźcem do nowatorskiej kreatywności. Katalizatorem dla tego twórczego procesu był zespołowy i indywidualny rozwój artystyczny i duchowy. Wspaniały pomysł zrodził się w roku 1994 i został trafnie nazwany "Complexions" (Oblicza).

Oprócz grupy utalentowanych artystów, zespół Complexions zawsze starał się wyróżniać osadzeniem swojej nowoczesnej choreografii i oryginalnej muzyki na podstawach tańca klasycznego. Twórcy tego zespołu mają w soim dorobku bogate doświadczenia i sukcesy na tym polu. Od tańca na pointach po utwory muzyki pop, zespół wykorzystuje różne środki multimedialne jako zwierciadło swoich czasów i jako komentarz do przeszłości.

Przedstawienia, choć zainspirowane problemami społecznymi i politycznymi, ale jednocześnie głęboko osobiste, zawsze dążą do refleksji nad losem człowieka i starają się przedstawić pełen wachlarz ludzkich emocji. Zaangażowanie nie jest może wpisane na sztandar zespołu, ale nie jest mu obce.

Complexions

Contemporary Ballet

Teatr Wielki (ul. Fredry 9)

czwartek 14.05, godzina 19

bilety: 40-100 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji