Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2008 rok
Laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej - najważniejszej nagrody Samorządu Województwa Pomorskiego kierowanej do środowiska artystycznego - poznamy podczas uroczystej gali w piątek, 8 maja o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.
Gali towarzyszy koncert pod patronatem marszałka województwa pomorskiego "Co w duszy artysty gra ...", podczas którego usłyszymy Orkiestrę Kameralną Hanseatica pod batutą Michała Nesterowicz, na fortepianie zagra Janusz Olejniczak.
Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej wyłoniła dziesięć nominacji do nagrody za kreacje artystyczne, trzech kandydatów do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzech pretendentów do miana Mecenasa Kultury.
Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury na terenie województwa pomorskiego, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie.
Kapituła, powołana przez Zarząd Województwa Pomorskiego, honoruje trzy wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki.
W tym roku dostrzeżono dzieło Leszka Kułakowskiego - "Mszę Ubogiego serca - Missa Miseri Cordis", a także wkład Konrada Mielnika w powstanie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
Za wybitną uznano kreację sceniczną Doroty Kolak - rolę Alexandry del Lago w "Słodkim ptaku młodości" [na zdjęciu] w Teatrze Wybrzeże oraz Bernarda Szyca, który stworzył charyzmatyczną postać Tewjego w "Skrzypku na dachu" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Ponadto zauważono kilka ważnych pozycji literackich, które pojawiły się w minionym roku, w tym "Dzień przed końcem świata" Aleksandra Jurewicza, "Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym" Kazimierza Nowosielskiego oraz powieść "Niech to nie będzie sen", której autorem jest Daniel Odija.
Sztuki plastyczne reprezentuje Andrzej Dyakowski, który wraz z zespołem wykonał monumentalne malowidło ścienne fragmentu mapy nieboskłonu.
W gronie nominowanych znalazły się także dwie osoby, dzięki których zaangażowaniu kultura regionalna objęta jest szczególną troską; jest to Daniel Czapiewski promujący kulturę Kaszub w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz Marzenna Mazur, której zasługą jest rekonstrukcja Zagrody Albrechta w Swołowie.
Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymują statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda. Nowością jest osobne wyróżnienie - Pomorska Nadzieja Artystyczna - które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Nagrodę zdobędzie jedna z następujących osób: Mateusz Czarnowski z Bubliczki Cashubian Klezmer Band, który z wyczuciem połączył tradycyjną muzykę i teksty kaszubskie z elementami muzyki bałkańskiej, cygańskiej i żydowskiej, Adam Palka za wybitną rolę Collatinusa w "Gwałcie na Lukrecji" w Państwowej Operze Bałtyckiej lub Jowita Żychniewicz za znaczące wystawy "Codzienność" w Fabryce Trzciny oraz "Spójrz na mnie" w Galerii SPODKI.
Przyznana zostanie również jedna honorowa nagroda za sprawowanie mecenatu za największe i najbardziej znaczące zaangażowanie środków niepublicznych w dziedzinie kultury.
W tym roku nominowani są: Color Box sp. z o.o. ze Słupska - Maciej i Jacek Pankau za sponsorowanie wydawnictw promocyjnych słupskich stowarzyszeń i instytucji kultury oraz wydarzeń kulturalnych, w tym Festiwalu Pianistyki Polskiej, Gino Rossi S.A. za systematyczne wspieranie pomorskich instytucji kultury (Polska Filharmonia Sinfonia Baltica) i przedsięwzięć artystycznych (Festiwal Pianistyki Polskiej), a także Polnord S.A. za finansowe wsparcie nagrania przez Polski Chór Kameralny pełnej monografii utworów a capella Krzysztofa Pendereckiego, koncertów z okazji 30-lecia PChK oraz koncertu z okazji 75. urodzin Pendereckiego.
Uroczystości wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych towarzyszyć będzie koncert "Co w duszy artysty gra ..." w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Hanseatica pod dyrekcją Michała Nesterowicza.