Artykuły

Białystok. Trwa międzynarodowa konferencja "Piękno Słowackiego"

Twórczość Juliusza Słowackiego (na zdjęciu) ma wiele elementów współczesnych, ale zasługuje też na nowe odczytanie, szczególnie poprzez kategorię piękna - uważają uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Piękno Słowackiego", która w czwartek rozpoczęła się w Białymstoku.

Uczestniczy w niej ponad 120 literaturoznawców z Polski i zagranicy. Sesja organizowana jest przez Uniwersytet w Białymstoku w 200. rocznicę urodzin i 160. śmierci polskiego wieszcza.

To prestiżowe dla miasta i tutejszej społeczności akademickiej przedsięwzięcie jest jednym z ważniejszych punktów obchodów roku Słowackiego w kraju. Konferencja ma też akcentować starania pracowników Zakładu literatury oświecenia i romantyzmu o nadanie białostockiej uczelni imienia Juliusza Słowackiego.

W referacie otwierającym obrady plenarne "...daję wam w Poezji język gadany..." prof. Marta Piwińska z Instytutu Badań Literackich PAN skupiła się na liryce bezpośredniej Słowackiego. Jej zdaniem, autor "Balladyny" był artystą "silnie wychylonym ku publiczności" i łamiącym dystans między twórcą a odbiorcą, co w jej opinii łączy jego twórczość ze sztuką naszych czasów.

Prof. Piwińska podkreślił, że w sztuce współczesnej (szczególnie teatrze i sztukach plastycznych), podobnie jak w tekstach wieszcza, obserwuje "głód odbioru i oddźwięku, grę z publicznością i o publiczność". Dodała, że aby odpowiedzieć na pytanie, czy dzieła Słowackiego mogą być atrakcyjne dla współcześnie go czytających, "trzeba najpierw bardzo dobrze znać gust współczesny i na dodatek silnie go podzielać".

Koordynator konferencji ze strony Uniwersytetu, prof. Jarosław Ławski podkreśla, że Słowacki może być rozpatrywany jako pierwszy polski nowoczesny inteligent, który interesował się współczesnymi mu nowinkami technologicznymi, m.in. koleją, a pisanie traktował nie jako powinność wobec narodu, ale zawód.

Prof. Ławski wyraził nadzieję, że konferencja przyniesie nową propozycję odczytania tekstów Słowackiego. "My taką propozycję wysuwamy: czytać Słowackiego rzeczywiście od tej strony estetycznej, zaczynać od tego; od ironii, od groteski. Zaczynać Słowackiego od piękna".

Jego zdaniem, po tego typu jubileuszach zawsze zostaje pompa i wrażenie nadmiaru, z których nic nie wynika. Ale - jak zaznacza - zostają też młodzi ludzie, który może po raz pierwszy usłyszą nazwisko Słowackiego i zainteresują się jego twórczością. Wszystkie obrady otwarte są dla publiczności.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji prof. Alina Kowalczykowa (Instytut Badań Literackich PAN), znana badaczka twórczości poety, także chce odczytywać twórczość Słowackiego przez kategorię współczesności.

- Słowacki to jest poeta chyba najbardziej współczesny. To jest poeta o ogromnej ciekawości poznawczej, który od człowieka bardzo wiele wymaga, przede wszystkim myślenia i wyobraźni, a nie tylko haseł, które już trochę tak się zdezaktualizowały. Mi się wydaje, że to jest patron idealny dla nowego romantyzmu. Człowiek niezwykle głęboko zanurzony w swoją współczesność - powiedziała.

Konferencja potrwa do soboty. Organizatorzy podzielili ją na sześć sesji tematycznych, w których obrady odbywać się będą równolegle. Zaplanowano też bogaty program imprez towarzyszących, m.in. spektakle teatralne i wystawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji