Artykuły

Sopot. Teatralna Majówka w Off de BICZ

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja, w Teatrze Na Plaży, odbędzie się festiwal pod hasłem miłość - wolność - miłość.

Maj powszechnie uważany jest za miesiąc miłości. Temat miesiąca, który rozpoczynamy festiwalem, połączyliśmy z jego koniecznym warunkiem - wolnością. Wydarzenia artystyczne tych kilku dni, będą zadawały pytania o miłość i wolność w odniesieniu do indywiduum, ale także w aspekcie społecznym i politycznym.

Majówka w Off de BICZ stanowi od kilku lat okazję do skumulowania efektów twórczości artystów pracujących w Teatrze Na Plaży. Wyprodukowane przez nas spektakle posiadają wspólny mianownik poprzez odniesienie do idei miłości i wolności, co nie oznacza, że są do siebie podobne, albo, że artyści mają podobne podejście do tych kwestii. Problemy miłości i wolności przewijają się przez wszystkie spektakle powstałe w Sopockiej Scenie Off de BICZ w ostatnim półroczu, ale ukazane są za każdym razem z zupełnie innej perspektywy.

Majowy festiwal to także okazja do przyjęcia gości w teatrze. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy grupę artystów występujących pod nazwą "Krecha", których propozycją na majówkę będą animacje odnoszące się do kwestii miłości i wolności. Majówce będzie towarzyszyło także wydanie kolejnego numeru "Krechy".

Niespodzianką będzie performance Artura Grabowskiego, który zdecydował się na wypowiedź artystyczną pod hasłem wolności.

Rozpoczniemy pokazem animacji Maćka Salamona i Maćka Chodzińskiego. Ich filmy poruszają szereg fundamentalnych kwestii i problemów, z naciskiem na idee miłości (The Wedding, Love Love, Noise) i wolności (The Walk, Fail Hard to Regain). Pokazy animacji będą rozpoczynały każdy dzień festiwalu.

30 kwietnia będzie zdecydowanie dniem miłości. Pokażemy spektakl Agnieszki Kochanowskiej "Single story", który porusza problem miłości jako uczciwej, dającej spełnienie relacji z drugim człowiekiem. Zostaje mu przeciwstawione dążenie do własnej niezależności i odrębności. Twórcy spektaklu mówią zatem o dwóch przeciwnych tendencjach, które w nas walczą: chęci zlania się z bliskim człowiekiem w jedno i chęci ucieczki, gdzie pieprz rośnie. Tego samego dnia pokażemy także spektakl Ewy Ignaczak. "Umiłowania" to, jak sam tytuł wskazuje, opowieść o miłości, a raczej o przedmiotach miłości. Bohaterka spektaklu kocha Boga, kocha mężczyznę i stara się kochać swojego syna. W każdym z przypadków darzy uczuciem raczej wyobrażenie postaci, niż postać samą. Dla Ewy Ignaczak i Sylwii Góry Weber to opowieść o samotności i cierpieniu w miłości, o tym, że miłość ludzka zawsze się kończy, a boska jest dla nas niezrozumiała.

Pierwszy maja będzie dla nas przewrotnie, nie świętem pracy, tylko dniem wolności. Pytanie o wolność w "Gazie" pojawia się już na początku spektaklu, w postaci życzenia widza. Publiczność zostaje bowiem zniewolona przez aktorów. Z kolei aktorzy odgrywają role terrorystów, którzy w walce o swoją wolność decydują się zaatakować innych. Jednocześnie wywołując pytanie o to, do czego zdolny jest człowiek pozbawiony wolności. Jaką cenę gotowy jest zapłacić pozbawiony możliwości jej realizacji. A także, na ile zbrodnie dokonywane w obronie wolności, są przez to usprawiedliwione, albo przynajmniej zrozumiane. Na ile dla każdego z nas wolność stanowi na tyle oczywistą potrzebę, że jesteśmy w stanie zrozumieć tragizm sytuacji bohaterów spektaklu.

W piątek swoją wypowiedź artystyczną pod hasłem wolności zaprezentuje także Arti Grabowski, jeden z najbardziej uznanych performerów swojego pokolenia. Arti przywiezie do nas swój performance "Rebus", który jest przygotowaną na naszą majówkę wariacją jego performance' u "Two sides of medal". Pierwowzór "Rebusu" traktował o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Ostateczna wersja będzie dla nas niespodzianką.

Drugiego i trzeciego maja pokażemy spektakle, w których problemy miłości i wolności przeplatają się. Pierwszy z nich, "Tulla", to właściwie to produkt miłości. Miłości do wolności, niezależności, do siły, do tego co jest fascynujące, a czego nigdy sami nie chcielibyśmy zrobić, albo przeżyć. Ale sama Tulla nie kocha. Nie umie kochać. Tulla nie tyle buntuje się, ile nie przyjmuje do wiadomości zastanego porządku. Tulla to wyraz niezgody na konwenans, na rutynę dorosłego życia, na uzależnienie dorosłych od swoich popędów. Bohaterka spektaklu ubezwłasnowolnia aktorkę i jednocześnie namawia do walki o wolność i niezależność. Tak jakby doświadczenie zniewolenia pozwalało dorosnąć do pełnej wolności.

"3 x Noir Danse" to spektakl, w którym Monika Grzelak i Joanna Czajkowska zinterpretują znaczenie czerni w następujących po sobie częściach: siła życia i zmysły, moda i szyk oraz śmierć. A wszystkie to powstanie z inspiracji samą barwą, jak i klimatem kina noir. Ten na wskroś elegancki spektakl, przepełniony kobiecością w wydaniu noir, będzie się jednocześnie w swojej historii odnosił do problemów, które są hasłem naczelnym majówki w Off de BICZ. Dla twórczyń spektaklu miłość stanowi warunek konieczny kreacji artystycznej, a także funkcjonowania w świecie. To miłość do samego siebie jest punktem wyjścia. Wolność natomiast stanowi temat utworu, który zagrają nam Czajkowska i Grzelak po raz pierwszy w ramach majówki w Off de BICZ. Podobnie jak w "Gazie" wolności nie poznajemy przez opis niej samej, ale przez opis sytuacji w której jej brak. Kostium, stanowiący granice formalne postaci scenicznych, jest jednocześnie symbolem konwenansu, który ogranicza naszą wolność poprzez narzucanie norm, z którymi niejednokrotnie w ogóle się nie zgadzamy, oraz uniemożliwiają miłość. Tancerki pytają na ile w takim kostiumie możemy czuć się wolne wewnętrznie? Na ile czujemy się wolni poddani dyktaturze mody? Moda to alegoria norm społecznych. Zmysły zmuszają nas do reagowania na impulsy, czyniąc nas podporządkowanymi działaniu świata zewnętrznego. Prawdziwą wolność przynosi nam dopiero śmierć. Rozdzielenie duszy od ciała jest symbolem uwolnienia od tego czemu przez całe życie się podporządkowujemy, śmierć w spektaklu to w rzeczywistości wizja utopii wolności.

Festiwalowi towarzyszyć będą rozmowy wokół naczelnych haseł festiwalu w ich społecznych i politycznych aspektach, prowadzone przez Klub Krytyki Politycznej w Gdańsku. 30 kwietnia o godz. 19 w klubie Atelier odbędzie się spotkanie, którego tematem przewodnim będzie miłość. Z Maciejem Gdulą (socjologiem, członkiem Zespołu Krytyki Politycznej, autorem książki "Trzy dyskursy miłosne") rozmawiać będzie Monika Bokiniec (filozofka, socjolożka i feministka). 1 maja w tym samym miejscu, o godz. 19, przesłuchaniu w sprawie wolności sztuki podda się Arti Grabowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji