Artykuły

Muzyczne talenty na scenie

"Audycja w języku polskim" w reż. Jerzego Satanowskiego na scenie Studium Aktorskiego im. Sewruka w Olsztynie. Pisze Magda Brzezińska w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.

"Audycja w języku polskim" to dwie godziny zabawy w rytmie polskich piosenek

Zabawny, świeży, dobrze zaśpiewany. Tak określiłabym dyplomowy spektakl studentów III roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy olsztyńskim "Jaraczu". Przedstawienie zrobione jest w konwencji audycji radiowej. Dzięki muzyce i krótkim komunikatom widz przemierza historię od lat 50. po współczesność.

Jerzy Satanowski, reżyser i autor scenariusza, zamiast najbardziej popularnych przebojów, wybrał utwory mniej znane, ale napisane przez najlepszych tekściarzy i muzyków. To dobrze, bo młodzi ludzie mieli szansę stworzyć swoje własne interpretacje, nie obawiając się, że będą porównywani z wykonawcami wcześniejszych wersji utworów. Podczas spektaklu studenci śpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, T-Raperów znad Wisły. Autorzy muzyki też są z najwyższej półki, Zbigniew Wodecki, Andrzej Korzyński, a nawet Fryderyk Chopin czy Michał Ogiński.

Przedstawienie jest dynamiczne, dowcipne, a przede wszystkim dobrze zagrane i zaśpiewane. Olsztyńscy studenci podczas swojego muzycznego dyplomu wykazali się zdolnościami wokalnymi. Aż trudno uwierzyć, że na jednym roku znalazło się tylu uzdolnionych muzycznie młodych ludzi. Może to jakaś sztuczka doświadczonego reżysera Jerzego Satanowskiego, ale rezultaty jej są zaskakująco dobre. Studenci świetnie brzmią solo i w chórze, świetnie się ruszają. To, co zaprezentowali Paulina Fonferek, Agnieszka Giza, Aleksandra Kolan, Agata Świerczyńska, Magdalena Żelazkiewicz, Piotr Feliś, Leszek Spychała, Mateusz Wądrzyk, Michał Wulczyński pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości dadzą sobie radę w aktorskim fachu. Mnie najbardziej podobała się aktorsko-operowa prezentacja Magdaleny Żelazkiewicz do muzyki Chopina. Zaś najbardziej radiowymi głosami mogą się poszczycić Aleksandra Kolan i Piotr Feliś. Jednak cały młody zespół zasłużył na gorące brawa.

Premiera spektaklu odbyła się w sobotę. Kolejne przedstawienia na Scenie u Sewruka (budynek na tyłach Teatru Jaracza, ul. 1 Maja 4) od wtorku o godz. 18. Bilety w cenie 22 i 11 zł (ulgowy).

Na Scenie Kameralnej olsztyńskiego teatru można oglądać "Elling", sztukę opowiadającą o nieprzystosowanych społecznie mężczyznach, którzy z ośrodka pomocy przeprowadzają się do mieszkania. Choć są dorośli, w miejskim gwarze czują się zagubieni, przeraża ich nawet dzwonek telefonu. Powoli jednak adaptują się do nowej rzeczywistości, a nawet udaje się im spełnić największe marzenia. W rolach głównych Grzegorz Gromek i Marcin Tyrlik. Pełen ciepła i dowcipu spektakl to doskonała propozycja na chłodne wiosenne wieczory. Najbliższe przedstawienia we wtorek i środę o godz. 19, na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza. Bilety w cenie 30 zł, ulgowe 15 i 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji