Artykuły

Kielce. "Listy z Placu Zgody" w KCK

"Ludzie ludziom zgotowali ten los" - przypomniał w liście do kielczan Marek Edelman. Przywódca powstania w getcie warszawskim nie mógł być w sobotni wieczór w Kielcach, ale pogratulował miastu i mieszkańcom, że takimi przedsięwzięciami jak "Listy z Placu Zgody" potrafią mierzyć się z przeszłością.

Premiera poematu symfonicznego autorstwa poety Zbigniewa Książka i krakowskiego kompozytora Bartłomieja Gliniaka odbyła się na scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Publiczność przyjęła dzieło owacjami na stojąco.

"Listy z Placu Zgody" to historia miłości Żydówki i Polaka, których II wojna światowa rozdzieliła murem getta. Zakochani piszą do siebie listy. Do czasu. Pewnego dnia kolejna wiadomość z "zakazanego miasta" nie przychodzi...

W rolę zakochanych wcielili się Aleksandra Bieńkowska i Janusz Kruciński. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Chór Kameralny "Fermata". Fragmenty Księgi Hioba odczytał aktor Igor Michalski.

Do napisania libretta i tekstów piosenek Zbigniewa Książka zainspirowała książka 17-letniej kielczanki Hanny Goldszajd "Listy z getta". To zbiór kilkudziesięciu cudem ocalałych w wojennej zawierusze kart pocztowych, listów i fotografii, pamiątek po żyjącej przed wojną rodzinie Goldszajdów. Hanna i jej bliscy nie przeżyli Zagłady.

Kielecka premiera ma rozpocząć cykl przedstawień w całym kraju. Twórcy, w przypadającą w tym roku 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcą swoje dzieło pokazać w piętnastu polskich miastach, w których istniały getta.

Podczas kieleckiej premiery koncert został zarejestrowany na płycie CD i DVD.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji