Artykuły

Szczecin. Grand Prix "Kontrapunktu" dla Teatru Montownia

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 44. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009 jego widzowie przyznali spektaklowi "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" [na zdjęciu] Teatru Montownia z Warszawy.

W niedzielę w Szczecinie, w ostatnim, piątym dniu festiwalu ogłoszono werdykt jurorów i publiczności.

Wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" to spektakl mający zamykać tryptyk historii pokazywanych przez reżysera w Teatrze Montownia. W zamkniętej, ograniczonej przestrzeni sceny, a zarazem w zamkniętej przestrzeni podwórka, opowiedziane zostaną historie lokatorów kamienicy. Zwyczajne-niezwyczajne losy czterech panów krzyżują się i splatają w tragikomicznym finale, a ich słodko-gorzkie perypetie sumują się w wypowiedź o pochwale świata i jego tajemnic.

Festiwalowe jury po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Ministra Kultury w wysokości 10 tys. zł spektaklowi "Die Hamletmaschine" w reżyserii Dimitera Gotscheffa z Deutsches Theater z Berlina. Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w tej samej wysokości (do podziału) trafiła dla Narodowego Starego Teatru z Krakowa i Teatru Współczesnego w Szczecinie "za twórcze posłużenie się współczesnymi kodami kulturowymi w spektaklach "blogi.pl" i "ID".

Nagrodę Magnolii - Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 5 tys. zł - przyznano zespołowi aktorskiemu z Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina w spektaklu "Die Tauben". Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu w wysokości 3 tys. zł jury zdecydowało przekazać Dimiterowi Gotscheffowi reżyserowi i aktorowi w spektaklu "Die Hamletmaschine" z Deutsches Theater z Berlina. Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego w wysokości 2,5 tys. zł wywiezie ze Szczecina Valera Tscheplanowa za rolę w przedstawieniu "Die Hamletmaschine" z Deutsches Theater z Berlina.

Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia po 1300 zł. Za muzykę wykonywaną na żywo w spektaklu "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" dla Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego, za kształt plastyczny tego spektaklu dla Pauliny Czernek oraz dla Natalii Kality za rolę w spektaklu "Versus. W gęstwinie miast".

Dziennikarze akredytowani przy festiwalu swoją nagrodę przyznali "za urokliwy duży żart z małej formy" dla spektaklu "Utwór sentymentalny na czterech aktorów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji