Artykuły

Gdańsk. Bajor na Ołowiance

29 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance wystąpi śpiewający warszawski aktor Michał Bajor [na zdjęciu] w koncercie swoich piosenek.

Choć Michał Bajor już w wieku kilku lat zadebiutował jako aktor rolą wilka w "Czerwonym Kapturku", to jednak prawdziwą sławę przyniosła mu jego działalność piosenkarska.

Przez lata swojej działalności scenicznej artysta trwale wpisał się w nurt polskiej piosenki aktorskiej, z teatralnym zacięciem wykonując takie przeboje jak "Ogrzej mnie" czy "Walc na tysiąc pas". Warto również wspomnieć, że Michał Bajor podjął współpracę z Piotrem Rubikiem już w 1995 roku, czyli na długo przed tym, jak kompozytor stał się dyżurnym autorem polskich oratoriów i psałterzy.

Na estradę był właściwie skazany: jego ojciec był aktorem w teatrze lalek, więc młody Michał od najmłodszych lat podglądał pracę na scenie. Już wtedy dzielił jednak swoje zainteresowania między aktorstwo a inne dziedziny sztuki - w dzieciństwie uczył się bowiem tańca i gry na fortepianie.

Jako wokalista zadebiutował w wieku 13 lat w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku. Trzy lata później został zaproszony do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie. Powrócił tam pod koniec lat 80. (już po sukcesach na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej) - wtedy wyjechał z festiwalu z Nagrodą Dziennikarzy.

Równolegle rozwijał swoją karierę aktorską - w 1975 roku zagrał u Agnieszki Holland w filmie "Wieczór u Abdona". Później występował w filmach m.in. Filipa Bajona, Feliksa Falka i Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas studiów na warszawskiej PWST zaczął też grywać pierwsze role teatralne.

Jego ostatnia najgłośniejsza kreacja to rola Cezara Nerona w filmie "Quo vadis?" Jerzego Kawalerowicza. Wciąż nagrywa nowe płyty z kompozycjami m.in. Włodzimierza Korcza, Jarosława Kukulskiego i Jerzego Satanowskiego. Śpiewa teksty Tuwima, Kofty i Młynarskiego.

Bilety na koncert są bezpłatne, ale tylko dla osób, które przekazały 1 procent podatku na rzecz którejś z organizacji pozarządowych. Można je odbierać w klubie Gama (Letniewo, ul. Starowiejska 16a) i w Wyspie Skarbów (Wyspa Sobieszewska, ul. Turystyczna 3).

Gdańsk, 29.04.Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1.Godz. 19. Bezpłatny wstęp dla osób, które oddały 1 procent podatku organizacji pozarządowej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji