Artykuły

Tuluza. Rozpoczął się Tydzień Polski

W Tuluzie na południu Francji rozpoczął się w poniedziałek Tydzień Polski, na który składa się seria imprez kulturalnych i sesji naukowych. Głównym wątkiem Tygodnia jest Zakopane i związana z nim artystyczna bohema.

Tydzień Polski odbywa się w tym francuskim mieście już po raz osiemnasty. Jak co roku, w Tuluzie goszczą wystawy, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i sesje naukowe dedykowane polskiej twórczości.

Tematem imprezy jest w tym roku Zakopane jako ulubione miejsce spotkań i inspiracji polskiej bohemy na przełomie XIX i XX wieku. Okazją do przypomnienia zakopiańskiej kolebki polskiej kultury nowoczesnej są przypadające w tym roku okrągłe rocznice śmierci związanych z tym podhalańskim kurortem Heleny Modrzejewskiej i Tytusa Chałubińskiego oraz dwusetna rocznica urodzin słynnego gawędziarza góralskiego Sabały.

- Chcemy pokazać, jak doszło do tego,że Zakopane stało się miejscem mitycznym, które przyciągało od schyłku dziewiętnastego wieku po czasy międzywojenne pokolenia artystów, pisarzy, kompozytorów i architektów - powiedziała PAP jedna z organizatorek Tygodnia Polskiego Aleksandra Wojda. Podkreśliła, że impreza zdobyła już sobie wiernych fanów wśród tutejszej Polonii, ale przyciąga też co roku wielu Francuzów, zaciekawionych naszą kulturą.

Podczas Tygodnia pokazane zostaną spektakle teatralne, oparte na korespondencji Heleny Modrzejewskiej oraz twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W Tuluzie można też oglądać wystawę o Zakopanem i jego artystach a także przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych.

Na zakończenie Tygodnia odbędą się koncerty pieśni "zakopiańskich" kompozytorów: Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego.

Tydzień Polski jest organizowany przez lokalne polskie stowarzyszenie i sekcję polonistyki na uniwersytecie w Tuluzie. Projekt wspierają też francuskie instytucje, m.in. Uniwersytet i Szkoła Wyższa Architektury w Tuluzie oraz Państwowy Instytut Języków i Kultur Wschodnich w Paryżu (INALCO).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji