Artykuły

"Doktor Haust" Kuczoka, Piekorz i Żebrowskiego

8 stycznia w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się premiera wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz monodramu "Doktor Haust" Wojciecha Kuczoka z Michałem Żebrowskim [na zdjęciu] w roli tytułowej. Przy przedstawieniu współpracowali pisarz, aktor i reżyserka, którzy stworzyli film "Pręgi", kandydujący właśnie do Oscara.

Bohater monodramu "Doktor Haust" jest psychoanalitykiem, a akcja sztuki rozgrywa się w jego gabinecie. Terapia dla opuszczonych, którą prowadzi to, obok picia alkoholu, sposób na zagłuszenie samotności, w której nawet "szczekanie psa sąsiadów staje się torturą". - "Doktor Haust" to antymieszczański komediodramat ukazujący ludzkie życie okaleczone brakiem miłości, pogłębiony portret psychologiczny współczesnego, dobrze sytuowanego mężczyzny, którego dręczą koszmary przeszłości - uważa reżyserka spektaklu, Magdalena Piekorz.

- Monodram przedstawia w przewrotny sposób sytuację, w której ludzie, rozmawiając ze sobą - przy pełnych pozorach porozumienia - nie rozumieją się wcale. Haust karmi swoich pacjentów wyuczonymi formułkami, w głębi duszy szydząc z nich i z siebie - mówi reżyserka. - Każdy z nas narażony jest na skaleczenia. Ale każdy z nas, z bólem w środku, musi poradzić sobie sam, musi znaleźć do siebie dystans i odwagę, by otworzyć się na drugiego człowieka. Nikt za nas tego nie zrobi - dodała Piekorz.

"Doktor Haust" będzie pierwszym monodramem w karierze aktorskiej Michała Żebrowskiego.

Magdalena Piekorz, Michał Żebrowski i Wojciech Kuczok po raz pierwszy współpracowali przy filmie "Pręgi", który w ostatnim roku zebrał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). "Pręgi" zostały też wybrane jako polski kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Ostatnio twórcy "Pręg", którzy prywatnie przyjaźnią się ze sobą - Magdalena Piekorz, Wojciech Kuczok, Justyna Smolec, Adrian Konarski, Marcin Koszałka, Michał Żebrowski wraz z grupą kolegów założyli razem studio filmowe DarkLight Film Studio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji