Artykuły

Kraków. Koprowicz kręci film o Witkacym

Co by było, gdyby Witkacy pamiętnej nocy w 1939 roku jednak nie popełnił samobójstwa? - taką hipotezę stawia Jacek Koprowicz, reżyser i scenarzysta"Mistyfikacji", filmowej opowieści o wszechstronnym artyście. W Krakowie właśnie ruszyły zdjęcia do tego odważnego obrazu.

W rolę Witkacego wcieli się Jerzy Stuhr. Łazowskiego, który odkrywa wielką tajemnicę swojego mistrza, zagra Maciej Stuhr.

"Mistyfikacja" to próba nowego spojrzenia na tajemniczą śmierć Witkacego. Jacek Koprowicz proponuje nową wersję wydarzeń, w której twórca "Szewców" pozoruje samobójstwo, a następnie ukrywa się w mieszkaniu swojej kochanki Czesławy.

Pomysł na film o Witkacym powstawał przez wiele lat. Punktem przełomowym stała się ekshumacja zwłok Witkacego w 1988 roku, które ostatecznie okazały się prochami 30-letniej ukraińskiej kobiety.

Akcja "Mistyfikacji" rozgrywa się głównie w 1968 roku, kiedy wydalony z uczelni, tuż przed obroną pracy magisterskiej, Łazowski wpada na sensacyjny trop. Z jego dochodzenia wynika, że samobójstwo Witkacego w 1939 roku było najzwyklejszą mistyfikacją.

Premiera filmu planowana jest jesienią 2009 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji