Artykuły

Apetyt na aktorów

Warszawski Teatr "Za daleki", kierowany przez Zbigniewa Zapasiewicza, prezentuje na Masztalarskiej - "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej (rzecz wystawioną po raz pierwszy w 1968 roku). Publiczność przyjmuje spektakl nader życzliwie dzięki aktorom: Oldze Sawickiej i Krzysztofowi Kolbergerowi, którzy zręcznie prowadzą dialogi, z łatwością wcielają się w różne postacie, zgrabnie rozgrywają krótkie scenki i - na dodatek - ładnie śpiewają. Kolberger gra z taką swobodą i naturalnością, iż zda się - bez najmniejszego wysiłku. Aż żal ściska serce, że ogląda się tego świetnego aktora jedynie w takiej błahostce.

Bo, w istocie, rzecz jest banalna w swej powierzchowności. Czujemy raczej muśnięcie niźli powiew lat 60. Dlatego też "Czereśnie" ledwo podskórnie dotykają istotnych wówczas problemów, rodzących frustracje i konflikty, także małżeńskie. On uosabia zgrzebne szczęście natomiast Ona - z jednej strony - niezgodę na tę małą stabilizację, która nie rzuca żadnych wyzwań niczym nie porywa, a z drugiej - niedojrzałość, manifestującą się chęcią ucieczki w beztroskę, w młodzieżowy styl życia, byle bliżej wielkomiejskiego centrum, byle dalej od nudy i domowego ciepełka. Jednym słowem - "Apetyt na czereśnie" to taka nieudana "polska miłość" dwojga "okularników" po studiach na zapóźnionej cywilizacyjnie polskiej prowincji, w warunkach "naszej małej stabilizacji" lat sześćdziesiątych.

Krótkie scenki przeplatane są piosenkami, które jakby odbijają stan duszy obojga: stracone złudzenia, zmarnowaną miłość, gorycz, pustkę, a także tęsknoty i marzenia. Ale poetyckie, przepojone także delikatną ironią piosenki Osieckiej i Małeckiego (muzyka) już dziś o glebę nie rzucają.

W sumie - wszystkiego tu po trochu, od staroświeckiego melodramaciku, po kabaret i zabawę w teatr. Przystawka z owych przejrzałych już "Czereśni" wzmocniła za to nasz apetyt - za sprawą obojga wykonawców - na dobrych aktorów. Dzisiejszej publiczności życzę więc smacznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji