Artykuły

Warszawa. Filmowa wersja "Balladyny" 4 września na ekranach

4 września tego roku przypada 200 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego. Na ten dzień zaplanowano również premierę filmu w reżyserii Dariusza Zawiślaka pod tytułem "Balladyna", będącego adaptacją słynnego dramatu naszego najwybitniejszych poety doby romantyzmu.

Sejm na styczniowym posiedzeniu uchwalił rok 2009 rokiem Juliusza Słowackiego. W zeszłym wieku, na stulecie urodzin wydano okolicznościowy album o Słowackim, teraz na dwustulecie powstała współczesna filmowa wersja jego dramatu. W rolach głównych będziemy mogli zobaczyć Sonię Bohosiewicz i Faye Dunaway, którym partnerują Mirosław Baka, Rafał Cieszyński, Stefan Friedmann, Władysław Kowalski i Sławomir Orzechowski.

Producent obrazu zwrócił się do PISF z wnioskiem o wsparcie międzynarodowej kampanii promocyjnej filmu aby uczcić jubileusz Słowackiego. Sama produkcja projektu współfinansowana była ze środków wspólnotowych Programu Media UE, która wspiera przedsięwzięcia oparte na europejskim dorobku twórczym.

"Balladyna" to tragedia w pięciu aktach, napisana przez Słowackiego w Genewie w 1834 roku, a wydana w Paryżu w roku 1839. Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu - "autorowi Irydiona". "Balladyna" to także imię głównej bohaterki utworu o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Najsłynniejszą teatralną inscenizacją dramatu był spektakl w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z Anną Chodakowską w warszawskim Teatrze Narodowym, premiera 1974. W 1994 Baśniową "Balladynę" wystawił w Teatrze Powszechnym Jarosław Kiljan. Tytułową rolę zagrała wówczas Dorota Landowska. W 1996 Hanuszkiewicz zajął się tekstem Słowackiego po raz kolejny, powierzając główną rolę Edycie Jungowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji