Artykuły

Kraków. Powrót Modrzejewskiej do Pollera

W pamiętającym połowę dziewiętnastego wieku hotelu Pollera znajduje się salonik z epoki pełen portretów dawnych właścicieli oraz kopia słynnego obrazu malarza Tadeusza Ajdukiewicza, który uchwycił postać Heleny Modrzejewskiej. Przed tym portretem stanęła jako żywy obraz dziewczyna łudząco podobna do dawnej gwiazdy.

.

21-letnia Katarzyna Bator, podczas rekonstrukcji kolacji z Modrzejewską i Sienkiewiczem, którzy u Pollera biesiadowali przed laty, ubrana była w podobną suknię, rękawiczki, z parasolką i wachlarzem. Rzucająca ujmujący uśmiech i zalotne spojrzenie spod długich rzęs rzeczywiście przypominała Modrzejewską. Nie miała tylko takiej jak na obrazie cennej torebki, bo nie sposób obecnie identyczną znaleźć w Krakowie.

Obok Kasi Bator stanęli inni odtwórcy postaci z epoki: Katarzyna Woźniak jako właścicielka Pollera Wanda Pollerowa, Mieczysław Święcicki jako Henryk

Sienkiewicz oraz ich znajome damy. Panie ubrała w suknie z Opery Krakowskiej Zofia Cichostępska.

Rekonstrukcję historycznej kolacji z 1879 roku zorganizowało Stowarzyszenie Artystów "Sienkiewicz 2016" i Oddział Krakowski TPPCH wspólnie ze spadkobiercami i gospodarzami Pollera, braćmi Jackiem, Józefem i Piotrem Chojnackimi, którzy oprowadzili gości po tym secesyjnym obiekcie.

Uczestnicy kolacji, aby przenieść się w dawne czasy, najpierw oglądali slajdy z krakowskich i szwajcarskich szlaków wędrówek Sienkiewicza i Modrzejewskiej, a potem oglądali zmontowany na tę okazję kilkunastominutowy odcinek filmu Wiesława Adamika i Aleksandra Madeja "Sienkiewicz 1908. Piknik pod jurajską skałą".

Listy Sienkiewicza o sukcesach Modrzejewskiej w Ameryce i Krakowie czytał Edward Lubaszenko-Linde, a listy Modrzejewskiej do matki i męża Karola - Magdalena Smoławska. Świetny koncert muzyki Chopina i Paderewskiego zagrała Krystyna Man Li Szczepańska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji