Artykuły

Kraków. Modrzejewska w Krzysztoforach

W środę Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy "Helena Modrzejewska (1840-1909). Z miłości do sztuki" zorganizowanej z okazji setnej rocznicy śmierci aktorki.

Ideą przewodnią wystawy jest przypomnienie postaci artystki, która swoją pracą i talentem, pokonując bariery językowe, zdobyła sławę i uznanie publiczności i krytyki teatralnej po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 300 różnorodnych obiektów związanych z osobą Modrzejewskiej. Przede wszystkim są to jej wizerunki fotograficzne, malarskie i graficzne. Spośród nich najliczniejszą, a jednocześnie bardzo ważną część eksponatów stanowią fotografie ukazujące ją w kostiumach scenicznych. Kolejną grupę tworzą projekty i rysunki strojów teatralnych wykonane przez Modrzejewską. Pokazane będą też dokumenty, afisze teatralne i pamiątki osobiste. Obok pamiątek ściśle związanych z Modrzejewską na wystawie znalazły się portrety i fotografie ludzi, którzy towarzyszyli jej w życiu zawodowym i prywatnym. Ponadto będziemy mogli również zobaczyć malarskie widoki XIX-wiecznego Krakowa, które dobrze oddają klimat miasta, w którym dorastała i rozpoczynała karierę.

Wernisaż odbędzie się w pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) o godz. 17, wystawa potrwa do niedzieli

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji