Artykuły

Legnica. Wystawa fotogramów "Modrzejewska i jej świat"

8 kwietnia minie dokładnie 100 lat od śmierci patronki legnickiego teatru, wybitnej aktorki polskiej i amerykańskiej Heleny Modrzejewskiej. Na legnickiej Scenie na Piekarach oglądać można zdjęcia artystki, jej rodziny, przyjaciół i gwiazd sceny, z którymi występowała. Wystawę "Modrzejewska i jej świat" oglądać można przy okazji spektakli do czerwca br.

Wystawę otwarto w niedzielę 29 marca bezpośrednio przed premierą "Fotografii" Pawła Kamzy (inspirowanych opowiadaniami pod tym samym tytułem, które od 11 lat pisze Janusz Anderman) na dziesięć dni przed 100. rocznicą śmierci Heleny Modrzejewskiej.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt fotogramów, z reguły nigdy w Polsce nie publikowanych, nawet w oficjalnych biografiach tej aktorki - najwybitniejszej w historii światowej sceny odtwórczyni ról szekspirowskich, która od 10 lat jest patronką legnickiej sceny dramatycznej. Większość to reprodukcje pochodzące z wydanej w rok po śmierci artystki w Nowym Jorku (1910) jej bogato ilustrowanej autobiografii. Część to dar prawnuczki artystki, która w 1999 roku uczestniczyła w chrzcinach legnickiego teatru.

Większość fotogramów przedstawia aktorkę w kostiumach z ról, które grała - tych granych w Polsce, jak i za Oceanem. Są charakterystyczne dla epoki, w których powstały. Wszystkie zdjęcia gwiazd realizowano ówcześnie wyłącznie w atelier - to wystudiowane, pozowane portrety. Na zdjęciach zobaczymy także członków rodziny artystki, jej przyjaciół, a także gwiazdy polskiej i amerykańskiej sceny, z którymi grywała.

Jedno ze zdjęć jest współczesne. To zbiorowy portret uczestników amerykańskiego tournee Teatru Modrzejewskiej z października 2006 roku wykonany przed kalifornijskim domem (dziś muzeum) tej wielkiej artystki w Ardenie. Na kilku archiwalnych fotografiach można obejrzeć wnętrze tej posiadłości z czasów, gdy zamieszkiwała je wielka Modjeska - jak mówili i pisali o niej Amerykanie.

Helena Modrzejewska (właściwie Benda) urodziła się 2 października 1840 roku w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Pochowana została w Krakowie. Zadebiutowała w amatorskiej trupie wędrownej, na scenie w Bochni, w 1861 r., objeżdżając prowincjonalne miejscowości Galicji. Spędziła trzy lata w Krakowie; w 1868 wyszła za mąż i przeniosła się do Warszawy. W 1876 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych (obywatelstwo amerykańskie otrzymała w 1883 r.). W sumie zagrała ok. 260 ról, w tym 35 po angielsku. Za najwybitniejsze kreacje Modrzejewskiej uznaje się m.in. szekspirowskie role Ofelii, Julii, Lady Makbet, a także Marii Stuart i Damy Kameliowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji