Artykuły

Gdańsk. Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Gdańsku uświetnili swoją obecnością Andrzej Wajda wraz z żoną, Krystyną Zachwatowicz. Przy ul. Długiej 50/51, w nowej siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zainaugurował działalność offowy Teatr w Oknie [na zdjęciu]. W Dworze Artusa wręczono Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za rok 2008.

Zawód - treść życia

Wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz listy gratulacyjne z okazji zwieńczenia jubileuszu 90-lecia Związku Artystów Scen Polskich. Miło nam poinformować, że wśród odznaczonych był bohater III odcinka naszego cyklu "Opowieści Wrzeszczan. Ślad", Henryk Zalesiński, aktor Teatru Lalki i Aktora "Miniatura" we Wrzeszczu, który odebrał podczas uroczystości Brązowy Medal Gloria Artis.

- Jestem uszczęśliwiony, że mnie zauważono, że doceniono teraz wieloletni wysiłek, kiedy znajdowałem się za teatralnym parawanem przeważnie - powiedział naszej Redakcji wzruszony po uroczystości Henryk Zalesiński. - Wysiłek aktora lalkowego nie jest widoczny dla widza, jedynie widz odczuwa ciężar roli, jaką się przekazuje. Los mnie usadowił wśród ludzi mi życzliwych, pozwolił wykonywać zawód, który stał się treścią mojego życia.

Brązowy Medal Gloria Artis odebrała też Bogusława Czosnowska, legendarna aktorka Teatru Wybrzeże, niezapomniana w swoich kreacjach: we "Franku V" Durrenmatta oraz w "Matce Courage" Bertolta Brechta. Bogusława Czosnowska jest także reżyserką oper i operetek. Jej "Straszny Dwór" Moniuszki do niedawna grany był na deskach Opery Bałtyckiej we Wrzeszczu.

- Dzisiaj zobaczyłam twarze tych, z którymi grałam, tych, których jako reżyser prowadziłam, tych, których prowadziłam jako pedagog, tak wielu z nich już nie ma - powiedziała Bogusława Czosnowska, laureatka Medalu Gloria Artis. - Ale jesteście wy, młodzi, ja, ogromnie wzruszona, życzę wam, żebyście stanęli tu, w tym pięknym miejscu i tez otrzymali to wyróżnienie, które się nazywa Gloria Artis.

Andrzej Wajda: "W Gdańsku stawiałem pierwsze kroki"

- Świat jest teatrem, teatr jest światem - powiedział prezes Zarządu Fundacji Teatrum Gedanense, prof. Jerzy Limon. - Otwieramy teatr prawdziwy, wyposażony w proscenium, dwa portale sceniczne, dwie kurtyny i dwie sceny obrotowe, od czerwca ruszymy pełną parą.

- Otworzymy się mentalnie na wszystkie rodzaje sztuki - dodała Alicja Mańkowska. - W oknie po prawej będziemy informować o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w metropolii trójmiejskiej, wyświetlać filmy młodych twórców, prezentować instalacje, teledyski.

Dwa pozostałe okna będą przestrzenią teatralną. Aranżowane tam będą etiudy teatralne, koncerty, wystawy sztuk plastycznych i in. Prezentowane ma być w Teatrze w Oknie wszystko, co wartościowe dzieje się w Trójmieście, zarówno sztuka instytucjonalna, jak i z obiegu alternatywnego. Autorami "Performance na dwa okna" byli Alicja Gruca i Robert Florczak, wykonawcami byli członkowie grupy "Sfinks".

- Pięćdziesiąt lat temu w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku stawiałem pierwsze kroki jako reżyser teatralny - powiedział Andrzej Wajda. - To były bardzo piękne chwile. Życie moje zdecydowało się tutaj. I wtedy teatr ten zwracał uwagę nie tylko Wybrzeża, ale również i całej Polski. To, że stałem się reżyserem teatralnym zawdzięczam Zygmuntowi Hubnerowi, którego uważam za natchnionego reżysera teatru i Teatrowi Wybrzeże. W 1980 roku przyjechałem do Gdańska żeby zobaczyć prawdziwe słońce Solidarności. Jestem szczęśliwy, że znajduję się teraz między wami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji