Artykuły

Wrocław. Nie będzie premiery monodramu o Ryszardzie Cieślaku

Premiera spektaklu odwołana. Nie zaakceptowała go córka aktora.

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do premiery wyjątkowego monodramu realizowanego spontanicznie z okazji Roku Jerzego Grotowskiego z myślą o Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Autor Remigiusz Lenczyk, znany w środowisku teatralnym animator kultury, były mim i były stażysta Teatru XIII Rzędów (później przemianowanego na Teatr Laboratorium), obecnie wicedyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, uteatralizował historię córki i ojca, Agnieszki i Ryszarda Cieślaków. Ryszard Cieślak [na zdjęciu] był wybitnym aktorem, zagrał dwie niezwykłe role w legendarnych spektaklach wyreżyserowanych przez Jerzego Grotowskiego: Ferdynanda w "Księciu Niezłomnym" i Ciemnego w "Apocalypsis cum figuris", które przyniosły mu uznanie na całym świecie. Nowojorscy krytycy dwukrotnie uhonorowali wrocławskiego aktora, zmarłego na raka w Houston (USA) dziewiętnaście lat temu.

Lenczyk zatytułował monodram "Cieślak". Przedstawienie wyreżyserował aktor Teatru Polskiego Stanisław Melski, a w roli córki mieliśmy zobaczyć Karolinę Zajdel, studentkę III roku wrocławskiego wydziału lalkarskiego szkoły teatralnej.

Premiera miała się odbyć w najbliższy poniedziałek o g. 19 na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek. We twtorek dowiedzieliśmy się, że z przyczyn technicznych spektakl został odwołany.

Nieoficjalnie wiemy, że animatorzy zrezygnowali z tej premiery na prośbę córki aktora, która oglądała jedną z prób generalnych i nie zaakceptowała teatralnej wersji swojej postaci. Autor monodramu inspirował się w pewnej części wywiadem, którego Agnieszka Cieślak udzieliła przed laty "Notatnikowi Teatralnemu" w numerze poświęconym jej ojcu.

Przygotowaniom do tej premiery towarzyszyło wiele osób, które znały osobiście i przez wiele lat Ryszarda Cieślaka. Ich zdaniem byłoby to oryginalne przypomnienie postaci charyzmatycznego aktora. Nie zmienia tego w najmniejszym stopniu dramatyczna i w finale tragiczna relacja rodzinna córki i ojca.

Spektakl zapowiadał się bardzo interesująco. Nie chcemy zdradzać szczegółów fabularnych, bo mamy nadzieję, że monodram w nieco innej wersji wróci na afisz. Przedsięwzięciu wspólnie patronowały Wrocławski Teatr Lalek, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

Z córką legendarnego aktora nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji