Artykuły

Wrocław. Międzynarodowa premiera opery "Samson i Dalila"

"Samson i Dalila" w reż. Michała Znanieckiego jest najnowszym spektaklem przygotowanym przez Operę Wrocławską. Premiera spektaklu zaplanowana została na 3 kwietnia.

Będzie to przedostatnia premiera w tym sezonie artystycznym - mówi dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik. - "Samson i Dalila" to pierwszy spektakl, który Opera Wrocławska przygotowała w koprodukcji z teatrami z zagranicy - podkreśliła dyrektor.

Przy powstaniu spektaklu współpracowały: Teatro Comunale di Bologna, Opera Royal de Wallonie Liege oraz Fundazione Teatro Lirico Giuseppe Verdi di Trieste. Te trzy instytucje wraz z Operą Wrocławską składały do wspólnej puli pieniądze na dekoracje, które wykonał współpracujący z teatrami w całej Europie Triziano Santi.

Każdy teatr ma premierę w innym czasie. W Bolonii odbyła się ona w czerwcu 2008 r., kolejnym miastem jest Wrocław, trzecim Liege, zaś ostatnim Triest. Po zakończeniu cyklu premier dekoracje trafią do Opery Wrocławskiej.

Reżyser Michał Znaniecki podkreśla, że inscenizacja "Samsona i Dalily" nie była łatwym zadaniem. - Szczególnie inscenizacja modlitwy jest wielkim wyzwaniem dla reżysera, zważywszy, że musi pracować na materiale nieteatralnym. Udało się to zrobić dzięki doskonałej scenografii i kostiumom - mówił Znaniecki.

Znaniecki zwrócił uwagę, że "Samson i Dalila" opiera się na temacie biblijnym, który w współczesnych czasach jest bardzo aktualny. - Na Samsona możemy spojrzeć jak na pierwszego terrorystę - zabija on w imię jakiejś idei i sam ginie niczym kamikadze - powiedział reżyser.

"Samson i Dalila" to jedyna opera Saint-Saensa grana na scenach całego świata. Premiera odbyła się 2 XII 1877 r. w Weimarze. F. Lemaire oparł libretto na fragmencie Księgi Sędziów. Utwór ma cechy wielkiej opery historycznej, z monumentalną scenografią i heroiczną fabułą, ale też opery lirycznej, z kameralną i nastrojową muzyką.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji